Dlaczego w Polsce recykling nie działa?
Nigdy wcześniej w naszej historii nabywanie towarów nie było tak łatwe i tanie. Coraz rzadziej posiadamy coś na całe życie, czy nawet na lata. Bardzo szybko produkujemy to, co rozkłada się w środowisku bardzo wolno. Jak wskazują liczne badania, mamy dość duży problem w sortowaniu odpadów do odpowiednich pojemników.
ZOBACZ WIĘCEJ Ratujemy świat >>>
Recykling po polsku. Wciąż nie umiemy tego robić?
70% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Rzeczywistość wskazuje jednak na inne praktyki. Najczęstszym argumentem przeciwników sortowania odpadów jest brak miejsca na odpowiednie pojemniki. Jak wskazywała Julia Wizowska z bloga "Na nowo śmieci" nie musimy dysponować dużą przestrzenią, by było to możliwe.
- Wystarczy, by pod zlewem umieścić cztery dziesięciolitrowe kosze, które pomieszczą śmieci jednej rodziny. Rozwiązaniem jest częstsze wyrzucanie odpadów – mówiła.
Czy młodzi aktywiści mają pomysł na ograniczenie emisji CO2?
Od 1 stycznia 2019 roku na mocy poprawek wprowadzonych do tzw. ustawy śmieciowej (ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) ci, którzy odmówią obowiązku segregacji śmieci zapłacą za nie do czterech razy więcej, niż za śmieci posortowane.
Jak więc się za to zabrać? Co oznaczają kolory pojemników do segregacji śmieci? Na to pytanie odpowiedział gość Czwórki:
- Żółty: plastik i metal
- Niebieski: papier
- Zielony: szkło
- Brązowy: odpady bioorganiczne
- Czarny: odpady zmieszane
W jaki sposób odbywa się proces utylizacji odpadów w Polsce? Więcej o tym w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Julia Wizowska, autorka bloga "Na nowo śmieci"
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 14.18
ac/kul