W kosmosie panują ekstremalne warunki m.in. olbrzymie wahania temperatur, wysoka próżnia, stan nieważkości - z tym wszystkim muszą poradzić sobie ludzie i maszyny badawcze. Byłoby to niemożliwe bez zastosowania najnowszych technologii opracowanych specjalnie na potrzeby eksploracji kosmosu. Wiele z nich znalazło zastosowanie w codziennym życiu.
Cyfrowe przetwarzanie obrazów czy system GPS, torba z wmontowanymi panelami słonecznymi, pozwalająca na ładowanie telefonu komórkowego czy laptopa, aerożelowa kurtka, odporna na temperatury rzędu 3000 i -50 stopni Celsjusza, super trwała tarcza hamulców, wykonana z materiału ceramicznego wzmocnionego włóknem szklanym to tylko niektóre z licznych przykładów praktycznych efektów postawienia nogi na Księżycu.
Co jeszcze? Odpowiedź będzie można znaleźć w dniach 8-11 czerwca w Poznaniu na targach ITM Polska oraz towarzyszącej jej konferencji Transfer Technologii Kosmicznych zorganizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, POLSPACE/Astri Polska oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Goścmi Naukowego Wieczoru z Jedynką byli prof. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Wojciech Florczuk z Instytutu Lotnictwa oraz studenci uczestniczący w międzynarodowym konkursie robotów marsjańskich w Stanach Zjednoczonych.
Prowadziła Dorota Truszczak
(pm)