Wszystko zaczyna się w domu. Segregacja śmieci pomaga planecie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2025 15:04
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi - to dobra okazja, aby zastanowić się nad tym, jak traktujemy naszą planetę. Jednym z największych wyzwań XXI wieku jest gospodarowanie odpadami. Według raportu Banku Światowego wytwarzamy około 2 miliardów ton odpadów rocznie, a za 30 lat ta ilość wzrośnie o nawet 80 proc. 
Po co segregować śmieci?
Po co segregować śmieci?Foto: Shutterstock

Domowa segregacja to podstawa całego procesu. Dzięki prostemu podziałowi praca w sortowni odpadów jest bardziej efektywna, a także łatwiej można odzyskać wartościowe materiały i surowce wtórne.

Segregacja śmieci

Trzy, cztery, a czasem pięć kubłów na odpady, a potem i tak wszystko trafia do jednej śmieciarki i cała ciężka praca idzie na marne - to oczywiście mit. Rzeczywiście, można odnieść takie wrażenie, jednak w rzeczywistości to wygląda zupełnie inaczej.

Nowoczesne śmieciarki mają wiele komór, gdzie odpady danej kategorii nie mieszają się ze sobą. W innych przypadkach przez jeden wóz zabierany jest tylko jeden rodzaj śmieci.



Co więcej, regulacje odnośnie do segregacji obowiązują również firmy gospodarujące opadami - mieszanie śmieci jest zakazane, może grozić nawet stratą koncesji na działalność.


Ubrania

Do niedawna zużyte tekstylia i ubrania wyrzucało się do opadów zmieszanych, przez co recykling był ograniczony lub nawet nie istniał. Obecnie nienadające się do użytku ubrania powinno oddawać się do PSZOK-ów, czyli punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które znajdują się w praktycznie każdej gminie w Polsce. Tam oddać można również niebezpieczne dla środowiska śmieci, jak sprzęty elektroniczne, opony czy baterie, które nie powinny trafić do żadnego regularnego pojemnika.


Zobacz także:


Jednak ubrania, których chcemy się pozbyć z domu, ale są w dobrym stanie, można oddać. Na każdym kroku znajduje się kontener na ubrania, gdzie stare ciuchy mogą zyskać drugie życie; zostaną one przekazane potrzebującym lub trafią do sklepów z odzieżą używaną.

 

System kaucyjny

- Branża wskazuje, że gdzieś giną plastiki. Paradoksalnie, giną bardzo często w porze zimowej. Jednym z takich dobrych zaleceń byłoby to, żeby część społeczeństwa, która wciąż lubi palić w kotłach odpadami, zrezygnowała z tej praktyki, abstrahując od tego, że ona jest nieetyczna i bezprawna - mówił w "Poranku Czwórki" Jacek Brzeziński z Zespołu Edukacji Ekologicznej Interzero Polska.



Jednym ze sposobów zmniejszenia ilości "zagubionego" plastiku jest system kaucyjny. Przy zakupie pobierane są opłaty za opakowanie, co zachęca klientów do ich zwrotu przy następnej wizycie w sklepie. To rozwiązanie działa w wielu państwach Europy, chociażby w Niemczech, Słowacji, Irlandii czy krajach skandynawskich. W Polsce ta regulacja będzie obowiązywać od 1 października 2025 roku.

***

kajz/kor

Czytaj także

Dzień bez Opakowań Foliowych. Czy w Polsce przyjęła się dyrektywa SUP?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 11:41
23 stycznia to Dzień bez Opakowań Foliowych. Eko bez kantów przygotowało raport zatytułowany "W pułapkach jednorazowości", który podsumowuje badania dotyczące stosunku Polaków do opakowań jednorazowych. Czy wciąż je lubimy?
rozwiń zwiń