Jak sprawić, by woda z kranu nadawała się do picia?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 11:41
Masz w domu filtr do wody i sądzisz, że wobec tego możesz już pić "kranówkę" szklankami, bez uprzedniego gotowania? To nie do końca prawda, bo przecież filtr filtrowi nie równy.
Audio
Jak sprawić, by woda z kranu nadawała się do picia?
Foto: Glow Images/East News

Choć w naszym kraju jakość wody wciąż się poprawia, filtry uzdatniające ją do picia nie tracą popularności. Posiadanie samego filtra wcale nie sprawia jednak, że woda z kranu staje się zdrowa i zdatna do picia.

- Jeśli ktoś posiada filtr przepływowy, może mieć pewność, że otrzymuje wodę destylowaną. Filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, ale także większość składników mineralnych – opowiada Agnieszka Piskała z Nestle Polska, która wodą zajmuje się na co dzień.

Zdaniem ekspertki ta woda ma znacznie gorszy smak i może prowadzić do eliminacji z organizmu składników mineralnych. – Jest średnio przydatna pod względem odżywczym i nie powinniśmy jej pić w nadmiarze – mówi Piskała.

Na szczęście istnieją jeszcze domowe stacje uzdatniania wody. – Jeśli stacja ma mikromembrany zatrzymujące bakterie patogenne, a przepuszczające składniki mineralne, to taką wodę możemy pić – twierdzi Piskała.

Oczywiście są jeszcze tzw. "domowe sposoby uzdatniania wody". – Wystarczy odstawić wodę w garnku na dobę, wtedy chlor sam odparuje. Wytrąci się także osad – mówi Piskała. – Potem można ją spokojnie pić.

Ostatnio coraz częściej jednak woda jest ozonowana, a nie chlorowana. W takich przypadkach ostatnia, domowa metoda traci rację bytu.

Więcej o domowych i nie tylko metodach uzdatniania wody do picia dowiesz się, słuchając całej rozmowy w cyklu "Spytaj redaktora" z audycji "W cztery oczy".

(kd)



Zobacz więcej na temat: gotowanie POLSKA
Czytaj także

Jakość wody z kranów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 16:30
Jaka woda płynie z naszych kranów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pić albo nie pić? Oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:50
Popijać, czy nie popijać? Przed posiłkami, w trakcie, czy może po posiłku. Czy dwutlenek węgla w wodzie rzeczywiście jest aż tak niezdrowy dla żołądka? Odpowiedzi udziela dietetyk Barbara Dąbrowska-Górska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego woda ma termin przydatności do spożycia?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 13:03
Woda źródlana płynąca milion lat pod ziemią, na powierzchni nie jest już taka długowieczna. Dlaczego tak się dzieje i jaki mają z tym związek plastikowe butelki, w które się ją zamyka?
rozwiń zwiń