Dlaczego woda ma termin przydatności do spożycia?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 13:03
Woda źródlana płynąca milion lat pod ziemią, na powierzchni nie jest już taka długowieczna. Dlaczego tak się dzieje i jaki mają z tym związek plastikowe butelki, w które się ją zamyka?
Audio

- Duże znaczenie ma, kiedy butelkę wody otworzymy - wyjaśnia reporter Błażej Prośniewski. W wodzie naturalnie występują bakterie, które pod ziemią znajdują się w stanie podobnym do hibernacji. W tej formie woda zupełnie nie zagraża zdrowiu człowieka. Jednak ustalone zostały określone normy ile bakterii w wodzie może się znajdować.

- Kiedy woda zetknie się z powietrzem, bakterie zaczynają się rozmnażać. Okres 20 miesięcy od daty produkcji dla wody niegazowanej jest bezpieczny - opowiada specjalista do spraw żywienia Agnieszka Piskała.

A co by się stało, gdyby udało się stworzyć próżniową technologię wydobywania i butelkowania wody źródlanej? Dowiedz się słuchając codziennego cyklu "Spytaj redaktora" z audycji "W cztery oczy".


usc

Czytaj także

Największa na świecie kolekcja butelek z wodą

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 14:42
Utworzono ją spontanicznie. Zwiedzający Muzeum Wody w katalońskim mieście Lleida zaczęli przynosić przywiezione z podróży butelki i tak narodziła się kolekcja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska uboga w wodę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 13:00
Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, że na jednego Polaka przypada mniej wody pitnej niż na mieszkańca Sahary Zachodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z ilu atomów składa się placek ziemniaczany?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 14:41
Okazało się, że można to bardzo dokładnie policzyć. O odpowiedź na to ciekawe, choć niecodzienne pytanie poprosiliśmy pracowników Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń