Zegar uruchomiono dokładnie w noc sylwestrową z 2000 na 2001 rok. Tarcza ma średnicę 6,3 m, mała wskazówka ma 2,7 m długości, a duża - 3,54 m. Na 40. piętrze Pałacu Kultury i Nauki zobaczyć można, jak wygląda ogromny zegar z bliska. Gigantyczny mechanizm wisi na wysokości 152 metrów.
- Przy dobrej widoczności widoczny jest nawet z odległości 5 kilometrów - opowiada Zygmunt Świerczeński z PKiN. - Czwórka na tarczy jest wyjkątkowa, starorzymska, bo zamiast jednej kreseczki i znaku "V" ma po prostu cztery kreski, a pod osią zegara umieszczono symbol Warszawy, czyli Syrenkę.
Archiwalne nagrania Polskiego Radia: Jak budowano Pałac Kultury i Nauki <<<
Tarczę zamontowano na każdej z czterech ścian pałacowej wieży tak, by dojrzeć ją można było ze wszystkich stron świata. - Zegar jest podświetlany, a w planach mamy zmianę reflektorów na ledowe, by tarcze można było podświetlać na różne kolory, podobnie jak cały Pałac Kultury - mówi Świerczeński. – Ale to dalekosiężne zamierzenia.
źr.CC/Halibutt
Centrum zasilania i sterowania zegarem znajduje się na 42. piętrze. To tylko dwie nieduże skrzyneczki.
Dowiedz się więcej o tym, jak skonstruowany jest mechanizm zegara na wieży PKiN, słuchając nagrania materiału reporterskiego Dominika Olędzkiego w ”Czwartym wymiarze” .
(kd)