"Margot" w drodze

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2009 15:59
Po 2 latach przerwy Michał Witkowski nadjeżdża z nową powieścią.

25 sierpnia, po dwóch latach przerwy, Michał Witkowski staranował półki księgarń okładką z tirem. Autor m.in. „Lubiewa”, „Fototapety”, „Barbary Radziwiłłówny”, laureat licznych nagród, także poza granicami kraju, ponownie zaskakuje czytelników, tym razem powieścią „Margot”.

Prześmiewca popkulturowego kiczu w najnowszym dziele opowiada o kobiecie kierującej tirem-chłodnią. Wstęp to konfrontacja z metaforą drogi, a właściwie autostrady, wokół której obracają się pozostali bohaterowie – Asia, która namiętnie dialoguje przez CB radio, i Waldek, chłopak ze wsi, pragnący zostać celebrytą.

„Polska Z”  w pierwszej dekadzie XXI wieku zahacza również o kulisy polskiego show-businessu. Zestawienie zaściankowych krajobrazów z tandetnym blichtrem nie zawsze jest opanowane, płaszczyzna fabuły tętni własnym rytmem,  nie wiemy do końca dokąd zmierza.  Łamigłówce literackiej towarzyszy żargon tirowców oraz CB radia. Witkowski lawiruje między stylistykami językowymi, dopasowując je do środowisk. „Margot” epatuje karykaturalnym patosem, uwodzi nas, a przede wszystkim bawi. Pozornie lekka, trochę plastikowa lektura, rozbuchana językowo, ukazuje nagą prawdę polskiego podwórka.

Pisarz, aby zagłębić się w tajniki specyficznego slangu, regularnie jeździł trirami do Szwecji, podając się za autostopowicza, i ukradkiem notował groteskę CB radia. Ciekawostką jest fakt, że na rynku szwedzkim książka została wydana wcześniej niż w Polsce. Poprzednie „Lubiewo” zyskało na skandynawskim lądzie rewelacyjne recenzje.

Kwintesencja polskości i współczesności, ale z ironią – nie na żarty polecamy!


EB

Czytaj także

Kresy, lasy, doły. Ukraina w śmiertelnej obławie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2007 11:21
Odojewski nie jest politykiem, jest pisarzem, który musi zmierzyć się z własną prawdą i prawdę tę wyrazić inaczej niż badacze Instytutu Pamięci Narodowej, polscy i ukraińscy historycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dekonstrukcja konstruktu?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2007 11:42
Czy najnowsza powieść Witkowskiego to wnikliwa analiza epoki transformacji, czy banalna powiastka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpańska pora

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 09:49
Już dziś w kilkunastu miastach w Polsce rozpoczyna się Festiwal 4 Pory Książki – Pora Prozy. Ta, trzecia w tym roku odsłona festiwalu, poświęcona będzie literaturze hiszpańskojęzycznej, stąd zaproszeni goście: Susana Fortes z Hiszpanii, Pablo De Santis z Argentyny i Leonardo Padura z Kuby.
rozwiń zwiń