"Solidarne w kryzysie" - XI Wielka Manifa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 15:27
W reportażu m. in. wypowiedzi prof. Magdaleny Środy i Kazimiery Szczuki.

W niedzielę 7 marca ulicami stolicy przeszła XI Wielka Manifa Warszawska. Tegoroczne hasło Manify "Solidarne w kryzysie, solidarne w walce" miało zwrócić uwagę na nierówności ekonomiczne, dyskryminację kobiet w zatrudnieniu i innych dziedzinach życia.

W tym roku - już po raz kolejny - w organizację Manify włączył się Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80, po raz pierwszy natomiast do Manify dołączyły Związek Nauczycielstwa Polskiego, OPZZ oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Wśród manifestujących pojawiła się także minister pracy Jolanta Fedak, która powiedziała dziennikarzom, że uczestniczy w Manifie bo hasło solidarności w kryzysie wydaje jej się bliskie. Dodała, że popiera też zwiększenie udziału kobiet w polityce.

Jak co roku w Manifie wzięli udział politycy, aktorzy, artyści, dziennikarze. Pojawili się politycy SLD - rokrocznie uczestnicząca w Manifie Izabela Jaruga-Nowacka oraz przewodniczący partii Grzegorz Napieralski, który przyszedł z żoną i dziećmi. Gośćmi honorowymi były Alicja Tysiąc oraz Aneta Krawczyk. Ważnym gościem była także b. prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.

Katarzyna Bratkowska z Porozumienia Kobiet 8 Marca - głównego organizatora Manify - podkreśliła, że tegoroczna manifestacja jest po to, by "powiedzieć, że kryzys jest wyzwaniem dla ludzkiej solidarności".

Według organizatorek, postulaty tegorocznej Manify to podsumowanie problemów, o których kobiety mówiły przez ostatnie 10 lat, niestety większość z nich jest wciąż aktualna: ochrona przed przemocą, także ekonomiczną, walka z dyskryminacją kobiet w zatrudnieniu, zrównanie płac kobiet i mężczyzn, ochrona praw i zabezpieczenie socjalne kobiet pracujących w domu, polityka prorodzinna, więcej żłobków i przedszkoli, zwiększenie udziału kobiet w polityce i życiu publicznym.

(PAP)

Czytaj także

"Daily Telegraph": która płeć ma więcej wolnego czasu?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 11:01
Jak podkreślono w raporcie, "rządy i firmy powinny robić więcej, by zniwelować nierówność płci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Politycy do domu, kobiety do polityki"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 12:31
Kilka tysięcy feministek oraz związkowcy uczestniczyło w tzw. Manifie. Zdaniem organizatorów coroczego pochodu kobiety w Polsce sa dyskryminowane i dlatego Manifa ma zwracać uwagę na ten problem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jestem feministą. Sprawdzam

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2010 19:00
O dyskryminacji nie tylko rasowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety dyskryminowane przez małe firmy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2010 08:39
Program "Dyskryminacja płci na rynku pracy" jest realizowany w 5 krajach UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 12:54
1/3 młodych Amerykanek zagląda na Facebook zanim zje śniadanie i umyje zęby.
rozwiń zwiń