"Yo tambien"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 17:09
Film "Yo tambien" zwraca uwagę na prawo osób z zespołem Downa do dojrzałego życia.
Audio

W kwietniu na ekrany kin w Polsce wejdzie hiszpański film "Yo tambien", opowiadający historię dotkniętego zespołem Downa 34-letniego Daniela. Mimo niepełnosprawności mężczyzna uzyskał wyższe wykształcenie i podejmuje pracę w ośrodku pomocy społecznej. Tam też poznaje Laurę, „normalną” dziewczynę, z którą wkrótce zaczyna go łączyć głęboka więź.

Film - zdaniem reżysera Antonia Naharro - stawia pytanie o granice normalności, poza którymi rozciąga się przestrzeń wykluczenia, w którą wpadają niepełnosprawni. Owo wykluczenie dotyczy zwłaszcza sfery życia seksualnego, do którego niepełnosprawni mają przecież prawo jak wszyscy inni ludzie. Odtwórca głównej roli - Pablo Pineda - zapewnia, że osoby z zespołem Downa mogą wnieść do życia "normalnych" ludzi swoją życiową energię i ekspresyjność, którą ci ostatni na ogół tłumią.

Czytaj także

Niepełnosprawność jest różna

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 08:30
Nie można wszystkich niepełnosprawnych wrzucać do jednego worka. To środowisko jest bardzo zróżnicowane - powiedziała w "Sygnałach Dnia" profesor Anna Brzezińska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Różnica jest przede wszystkim wiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miałeś być dziewczynką" - Reportaż Hanny Bogoryja Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2009 18:15
Gdy rodzice spodziewają się dziecka, mimowolnie zaczynają w myślach układać jego przyszłość. Oczekują, marzą, projektują. Czasem jednak los krzyżuje ich plany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilotażowy projekt wsparcia osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 18:35
Wydawało się, że porywają się z motyką na słońce. Grupa organizacji pozarządowych postanowiła znaleźć zatrudnienie dla osób, które posiadają orzeczenia o tym że są : " niezdolne do pracy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepełnosprawni bez pracy. Kampanie nie pomogły

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 09:55
Zdecydowana większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy, mimo uruchomienia wielu programów aktywizacji zawodowej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń