28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Wkrótce finisaż

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 15:45
W warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych dobiega końca 28. Międzynarodowe Biennale Plakatu. - Podczas tegorocznej edycji twórcy dotykali różnorodnej tematyki. Były tematy związane z wojną na Ukrainie, ale także społecznie zaangażowane. Plakaty oscylowały też wokół reklamy, pojawiała się muzyka, kultura i sztuka - mówi Justyna Czerniakowska, sekretarz generalny Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 
28. Biennale Plakatu w Warszawie
28. Biennale Plakatu w WarszawieFoto: mat. promocyjne
  • 28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie rozpoczęło się w czerwcu 2023. 
  • Do głównego konkursu nadesłano 6.100 prac z całego świata, jury wybrało 300 z nich. 
  • Prace najlepszych plakacistów można oglądać do 9 września 2023 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

 

Tylko do 9 września potrwa kultowe święto plakatu - 28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. To najstarsze, a także jedno z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych plakatowi.

W tym roku plakacistów z całego świata zaproszono do udziału w dwóch konkursach:

• otwartym dla projektantów graficznych, artystów oraz studentów Konkursie Głównym, w którym mogły wziąć udział plakaty zaprojektowane w latach 2021-2023
• Konkursie Tematycznym, który skupiał się wokół pojęcia "dom".


Biennale Plakatu - gwarancja jakości

Biennale gwarantuje najwyższą jakość prezentowanych prac, a także pokazuje nowatorskie trendy w sztuce plakatu. Od 24 czerwca, przez całe lato, można było podziwiać dzieła najlepszych twórców.

Warto podkreślić, że selekcji prac dokonuje profesjonalna komisja. Wybrane prace są po prostu "the best of the best" - mówi Justyna Czerniakowska. - Rolą tego wydarzenia jest pokazanie najciekawszych postaci i wizualnych rzeczy.

- Nowe technologie oraz demokratyzacja social mediów sprawia, że każdy dzisiaj może być twórcą. Może coś zaprojektować i wrzucić do internetu. To powoduje, że takie przeglądy są wartością - dodaje Mateusz Machalski, kurator wystawy. - Profesjonalna selekcja pokazuje azymut, co jest dobre, a co nie. W internecie, w momencie, kiedy decydują tylko lajki, pojawia się naprawdę realny problem. Takie wydarzenia jak Biennale pokazują, co grono specjalizujące się w danej dziedzinie uważa za dobre. W dzisiejszych czasach nowych technologii osób tworzących jest więcej niż odbiorców. Tak że musimy tę twórczość przebrać tak, żeby w naszej galerii pojawiło się to, co najlepsze i najwartościowsze.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ipb.warsaw (@ipb.warsaw)

 

Kto zdobył złote medale 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu?

Do głównego konkursu nadesłano 6.100 prac z całego świata. Jak oceniają organizatorzy wydarzenia, ich poziom był bardzo wysoki. Jury wybrało 300 z nich, tworząc pewnego rodzaju "rezerwat plakatu". 

Złoty medal w Konkursie Głównym otrzymała Dasha Podoltseva z Ukrainy za plakat "Harvest". Jak można przeczytać w uzasadnieniu, "za plakat z szokującym przesłaniem z teraźniejszości osadzonym w idyllicznym obrazie z przeszłości".

- Forma, można powiedzieć, przywołuje widok winiety gazety, a jednocześnie plakatu, który prezentuje retro element graficzny - tłumaczy Justyna Czerniakowska. - Tytuł "Harvest”, czyli "żniwa", sugeruje sielski obraz plonów. Jednak ta rzeczywistość jest w jakiś sposób skażona. Pośrodku plakatu widoczny jest pocisk wbity w ziemię, pokazany w bardzo dynamicznej skośnej kompozycji.

Dasha Podoltseva będzie głównym gościem finisażu. Podczas wydarzenia odbędzie się prelekcja oraz rozmowa z artystką.


W konkursie "Dom?" złoty medal zdobyła Maria Mencwel, za "pozornie pogodny obraz, któremu towarzyszą głęboko wstrząsające statystyki śmiertelności migrantów i uchodźców na morzu podczas obecnego kryzysu. Za plakat, który wymaga od widza refleksji".


Posłuchaj
16:02 Czwórka/Kultura -Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu06.09.2023.mp3 Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu (Stacja kultura/Czwórka)

 

Czwórka jest patronem 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu. Wystawę Główną można będzie oglądać do 9 września 2023 na warszawskiej ASP w pałacu Czapskich. Wystawa tematyczna "Dom" prezentowana będzie do października 2023 na placu Piłsudskiego.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Justyna Czerniakowska (sekretarz generalny Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie), Mateusz Machalski (kurator wystawy)

Data emisji: 06.09.2023

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
rozwiń zwiń