Masa Powstańcza: śladami Komendy Głównej Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 16:15
Masa Powstańcza to rajd rowerowy organizowany z okazji rocznicy powstania warszawskiego. W tym roku przypada 80. rocznica tego wydarzenia i jest to już 18. edycja rajdu. Gościem Michała Witaka w audycji "Budzikom śmierć!" jest Jarosław Maliniak, organizator tego wydarzenia, który opowiada, jak będzie ono wyglądało w tym roku. 
Masa Powstańcza
Masa PowstańczaFoto: Tomasz Gzell / PAP

"Masa Powstańcza osiągnęła pełnoletność"

18. edycja rajdu rowerowego Masa Powstańcza odbędzie się w sobotę, 3 sierpnia. Rajd jest organizowany z okazji rocznicy powstania warszawskiego. - Co roku trasa jest inna, w tym roku jedziemy szklakiem Komendy Głównej Armii Krajowej, czyli przez Wolę, Stare Miasto, Śródmieście Północne i Śródmieście Południowe - opowiada organizator wydarzenia Jarosław Maliniak, na co dzień kierownik Działu Archiwum w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Śladami Komendy Głównej Armii Krajowej

- Nie jest to wyścig, ma to bardziej wymiar edukacyjny - podkreśla Jarosław Maliniak. - Przez taki przejazd można się dużo dowiedzieć na temat Komendy Głównej Armii Krajowej, bo w trakcie przejazdu przewodnik będzie opowiadał o miejscach z nią związanych, które będziemy mijać, a oprócz tego posłuchamy powstańczych piosenek. Trasa rajdu liczy 13 km, jest w sam raz dla każdego, nie ma ograniczeń wiekowych - tłumaczy i dodaje, że impreza cieszy się dużą popularnością wśród warszawiaków, ale nie tylko. - Mieliśmy również uczestników z różnych miejsc w Polsce, a nawet spoza Polski! - zdradza organizator.

Posłuchaj
10:08 CZWORKA Budzikom smierc Masa Powstancza 2024_08_01-09-14-23.mp3 Masa Powstańcza (Czwórka/Budzikom śmierć!)

Rola rowerów podczas powstania warszawskiego

- Czasami przechodzimy obok jakiegoś miejsca i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jest ono związane bezpośrednio z powstaniem warszawskim - mówi organizator Masy Powstańczej. - Powstańcom warszawskim można oddawać hołd na różne sposoby, jednym z tych sposobów jest właśnie sport i rekreacja, w tym przejazd rowerowy. Organizator Masy Powstańczej podkreśla również, że rowery miały swoją rolę podczas powstania warszawskiego. Na zdjęciach z tego wydarzenia były widoczne rowery i riksze, którymi ludzie przewozili rzeczy i przemieszczali się po mieście.

3 tys. rowerów przez Warszawę

- Formalnie istnieje limit uczestników, który w tym roku wynosi 3 tys. osób, czasami nasza kolumna z uczestników rozciągała się nawet do kilometra długości - mówi Jarosław Maliniak. - Każdy uczestnik otrzymuje okolicznościową koszulkę, niektórzy mają ich już 17! Jak na razie są jeszcze miejsca, więc zachęcamy do zapisów.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Michał "Numer Raz" Witak

Gość: Jarosław Maliniak

Data emisji: 1.08.2024

Godzina emisji: 9.15

mpkor/wm

Czytaj także

Piknik Powstańczy PWPW. Sprawdź, co się działo!

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 15:13
Pod słynnymi warszawskimi fontannami 10 września zebrały się tłumy, by wziąć udział w Pikniku Powstańczym PWPW. Atrakcji nie brakowało, a wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia, którą otrzymujemy w spadku. Czwórka w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 13:28
Rocznica wybuchu powstania warszawskiego ma szczególne miejsce w sercach nie tylko Warszawiaków, ale wszystkich Polaków. Wystąpienie zbrojne z 1944 roku to historie i opowieści, które otrzymujemy w spadku od przodków. Przypomina o tym między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, skąd 1 sierpnia Justyna Dżbik-Kluge poprowadziła specjalne wydanie "Porannej rezydencji".
rozwiń zwiń