LUX dla "Flow". Animacja łotewskiego reżysera znów najlepsza

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2025 08:15
Wzruszająca i skłaniająca do myślenia animacja "Flow" w reżyserii Gintsa Zilbalodisa zdobyła Europejską Nagrodę Publiczności LUX. 
Twórcy animacji Flow
Twórcy animacji "Flow" Foto: Philippe BUISSIN/© European Union 2025 - Source : EP

W pracy nad "Flow" siły połączyli producenci z Łotwy, Francji i Belgii. Twórcy swoim filmem zabierają nas w bliżej nieokreślony czas, do świata zalewanego niszczycielską siłą wody. Pod jej warstwą nikną lasy, pola i góry, ale też pozostałości ludzkiego świata - chaty, miasta, świątynie. Głównym bohaterem jest kot, ale to przede wszystkim opowieść o przyjaźni, różnicach, lojalności i wpływie zmian klimatycznych, również na nam współczesny świat. 

W tej opowieści nie pada ani jedno słowo, widz jednak obserwuje pełnometrażową animację z zapartym tchem, wstrzymuje oddech, gdy zwierzęcy bohaterowie znajdują się w sytuacjach zagrożenia, wzrusza się, patrząc na lojalność i poświęcenie, i uśmiecha, gdy w zwierzęce interakcje wkrada się humor. 

Idea nagrody LUX?

Nagroda Publiczności Lux przyznawana jest przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową. W głosowaniu na najlepszy film bierze udział też publiczność - każdy obywatel UE mógł oddać swój głos. 

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Sabine Verheyen powiedziała: "Nagroda Publiczności LUX to coś więcej niż tylko nagroda. To świadectwo zaangażowania Parlamentu Europejskiego na rzecz demokracji, wolności słowa i roli kina w odzwierciedlaniu i kształtowaniu naszych społeczeństw. W ramach tej nagrody przybliżamy ludziom europejskie historie i, co równie ważne, przybliżamy ludziom pracę Parlamentu Europejskiego".

Filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX

W tym roku do nagrody nominowano pięć obrazów - każdy z nich inny, każdy zachwycający. Wśród nominowanych znalazły się:

  • "Animal" greckiej reżyserki Sofii Exarchou,
  • "Dahomey" francuskiego reżysera Mati Diopa,
  • "Przechwycone" ukraińskiej reżyserki Oksany Karpovych,
  • "Milczenie Julii" belgijskiego reżysera Leonardo van Dijla,
  • "Flow" w reżyserii Łotysza Gintsa Zilbalodisa.

Zobacz także:

Mike Downey, honorowy przewodniczący Komitetu Selekcyjnego LUX i przewodniczący Europejskiej Akademii Filmowej, powiedział: "Pięć fascynujących narracji, pięciu bardzo różnych i różnorodnych nominowanych do Nagrody Publiczności LUX to inspiracja dla filmowców i publiczności, aby nie tylko świętować niezwykłą różnorodność europejskiego kina, ale także chwalić jego zdolność do rozrywki i podnoszenia na duchu w tym samym czasie. Sztuka filmowa w Europie jest doskonałym przykładem tego, jak kultura może wnieść znaczący wkład w społeczeństwo i propagować współczucie, empatię i zmiany w podzielonym świecie".

Nagroda Publiczności LUX została przyznana filmowi "Flow". Obraz był nominowany do Oscarów w dwóch kategoriach. Zdobył nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jego twórcy odebrali również Złoty Glob za najlepszy film animowany i wiele innych nagród. 

O uhonorowaniu "Flow" Nagrodą Publiczności LUX zdecydowało połączenie głosowania publiczności i członków Parlamentu Europejskiego. Każdy film oceniany był w skali od 1 do 5. Oddano niemal 33000 głosów. 

Czwórka w Brukseli

W dniu ogłoszenia laureata Nagrody Publiczności LUX Czwórka była w Brukseli. Alicja Michalska i Piotr Fran zaprosili na specjalną audycję prowadzoną ze studia radiowego w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Ze swoimi gośćmi rozmawiali o sile kina, które przekracza granice języka i kultury, oraz o tym, dlaczego europejskie filmy mają moc opowiadania o najważniejszych wartościach: wolności, tożsamości, równości i wspólnocie.

pj/mat.pras./k

Czytaj także

Berlinale - festiwal filmowy zaangażowany społecznie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 10:52
Berlinale to jedno z największych wydarzeń filmowych Europy. Wszystkie filmy prezentowane w stolicy Niemiec starają się odpowiadać na różne niepokoje społeczne, te lokalne i też te, które targają całym światem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro Vibe. Jak jest w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 20:06
Weronika Puszkar poprowadziła specjalną audycję o Parlamencie Europejskim z Brukseli.  - W Strasburgu posłowie głosują, ale w Brukseli dyskutują, negocjują i przygotowują projekty ustaw - opowiada rozmówczyni Weroniki Dorota Kosińska. 
rozwiń zwiń