Dlaczego książki są takie drogie?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 10:39
– W Polsce nie da się żyć z pisarstwa – twierdzą autorzy książek. Dlaczego, skoro książki z każdym miesiącem stają się coraz droższe? Do czyjej kieszeni trafiają tak naprawdę pieniądze, które zostawiamy w księgarniach – o tym w "Poranku" w Czwórce.
Audio
  • Rozmowa o tym, co wpływa na cenę książek i czy rzeczywiście nie da się jej obniżyć

Przeciętna książka na polskim rynku kosztuje dziś 30,50 zł. W 1998 r. cena statystycznej książki wynosiła 22,20 zł. Przerażeni cenami w księgarniach są nie tylko miłośnicy literatury, ale przede wszystkim studenci, którzy czytać muszą. Z powodu braku funduszy znakomita większość studentów kseruje książki, świadomie lub nie - łamiąc w ten sposób prawo.

Cena książki jest wypadkową różnych umów między wydawnictwem a pośrednikami i nie tylko.

– 50 procent ceny detalicznej książki zatrzymuje ten, kto jest pośrednikiem między wydawcą a klientem, czyli dystrybutorzy, hurtownicy, księgarze – tłumaczy Rafał Skąpski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego i prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Pozostałe 50 procent ceny musi wystarczyć dla grafików, redaktorów, korektorów, tłumaczy, jeśli są potrzebni, a przede wszystkim dla… autora.

Dlaczego więc wydawcy korzystają z usług różnych pośredników, zamiast udostępniać czytelnikom książki sporo taniej bez ich pomocy?

– W Polsce co roku wydaje się ok. 20 tysięcy nowych tytułów, średni nakład książki to ok. 6 tys. egzemplarzy – tłumaczy dziennikarka Olga Mickiewicz. – To bardzo dużo, więc korzystanie z usług pośredników, którzy dokonują selekcji i profilują asortyment pod konkretne księgarnie, jest niestety konieczne.

Tylko, że przez to w Polsce bardzo ciężko jest żyć z pisarstwa. – To jest właściwie działalność hobbystyczna, na tym się nie zarabia – opowiada pisarz Marek Frenger, autor kilku powieści, których akcja rozgrywa się w Szczecinie. – Ja to sobie wyliczam tak, że pieniądze z jednej książki przeznaczam na wydanie kolejnej. Nie zarabiam ani złotówki, ale jakoś się kręci.

Więcej na ten temat słuchaj w "Poranku" Romka Wójcika (w ramce po prawej stronie tekstu).

(kd)

Zobacz więcej na temat: POLSKA pieniądze Szczecin
Czytaj także

Kanon opanowany przez Literackie Biuro Śledcze

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 21:00
Co roku niemałe grono nieszczęsnych 19-latków zostaje wysłane po niewoli do tajemniczej krainy o burzliwych dziejach i zmiennych granicach. Jej nazwa to "Lektury do matury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapach starej księgi kontra wygoda używania czytnika

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 12:05
Jakie książki wybrać? Wydawane tradycyjnie na papierze czy zapisane w nowoczesnych elektronicznych czytnikach? Gościem Bogusławy Marszalik w programie "Na Cztery Ręce" jest poetka Dorota Koman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PIW może być zlikwidowany za długi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 03:00
Jedno z najważniejszych polskich wydawnictw literackich może przestać istnieć - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Minister skarbu Aleksander Grad chce zlikwidować Państwowy Instytut Wydawniczy, bo jest zadłużony. Pomoc obiecuje premier Tusk.
rozwiń zwiń