Na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Instytutu Archeologii powstaje nowa specjalizacja – archeologia podwodna. Nasi specjaliści mają już spore doświadczenie w tej dziedzinie, pracują na całym świecie i są wysoko wyspecjalizowanymi fachowcami.
- W Polsce ludzi zajmujących się archeologią podwodną, a pracujących w instytucjach, jest bardzo niewielu ok. 10 – 12. Jest tylko kilka instytucji, na których mogą rozwijać swoje umiejętności. Najważniejszą z nich jest Centralne Muzeum Morskie. Archeologia podwodna ma swoje wydziały także w Instytucie Archeologii UW i Instytucie Archeologii w Toruniu - powiedziała Magdalena Nowakowska z Instytutu Archeologii UW.
Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, także z tego Instytutu zauważył, że takich specjalistów powinno być dużo więcej. W jego opinii, to co znajduje się pod wodą, traktowane jest jako dziedzictwo podwodne i, jego zdaniem, powinno podlegać ochronie.
Naukowiec zauważył, że tam gdzie mają miejsce inwestycje, konieczne jest przeprowadzanie specjalistycznych badań poprzedzających prace. Zauważył, że np. w Danii, takich badań podwodnych jest dużo więcej niż w naszym kraju.
- Regularne badania na Bałtyku prowadzą pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, z którymi mój Instytut współpracuje. Tam jest prowadzona inwentaryzacja wraków i ich badanie. Zarówno nasz Instytut, jak i toruński, zajmuje się też badaniami śródlądowymi, skupiającymi się na jeziorach i na rzekach – informowała Magdalena Nowakowska.
Ocenia się, że na dnie Bałtyku znajduje się ok. 20 tys. wraków, w tym dwa tysiące większych jednostek. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski zauważył, że każdy sezon przynosi odkrycia nowych stanowisk, a inne zakrywa. To efekt prądów morskich, burz i sztormów.
- Nasi naukowcy pracują i rozwijają swoje umiejętności w różnych krajach. Mamy całą serię wykopalisk podwodnych na wybrzeżu Adriatyku, czy na Krymie. Niestety z przyczyn politycznych nie doszło do realizacji poszukiwań w Libii – podkreślił w "Naukowym Wieczorze z Jedynką".
Prowadziła Katarzyna Kobylecka
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Tajemnice podwodnego świata" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.