"Jeśli doczytacie to do końca, będziecie mogli spać spokojnie"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 12:00
Rosyjski dziennikarz radiowy, korespondent wojenny, a także pisarz Dmitry Glukhovsky to autor m. in. bestsellerowych powieści "Metro 2033" i "Metro 2034" właśnie wypuścił na polski rynek swoją najnowszą powieść "Czas zmierzchu".
Audio

"Metro 2033" i "Metro 2034" to postapokaliptyczne wizje, w których Glukhovsky przepowiada to, co mogłoby się wydarzyć, gdyby doszło do potężnego ataku zbrojnego i opisuje życie ludzi, chroniących się w moskiewskim metrze po wojnie jądrowej.

- To nie mój pomysł, konflikty zbrojne opisane w "Metrze 2033" opisali fani – opowiada pisarz w studiu Czwórki. – Specjalnie nie wchodziłem w szczegóły pisząc tą książkę. Jednak w tedy, gdy pisałem książkę, sytuacja na świecie przedstawiała się inaczej niż teraz, dziś są zupełnie inne konflikty, a za dwa lata rozkład sił może być jeszcze inny.

Książka stała się przyczynkiem do stworzenia projektu "Metro Uniwersum", w którym uczestniczą różni pisarze z wielu stron świata, osadzając swoje historie w realiach "Metra 2033" i "Metra 2034". To swego rodzaju "globalna opowieść", której akcja rozgrywa się w różnych miejscach w tym samym czasie. - Jeden autor, jedno miasto, jedno metro - podsumowuje Glukhovsky.

Najnowsza powieść Glukhovsky’ego, która ukazała się właśnie w polskich księgarniach, nosi tytuł "Czas zmierzchu".

- Główny bohater jest tłumaczem, który dostaje zlecenie na przetłumaczenie pewnej książki – opowiada Glukhovsky. – Okazuje się, że chodzi o fragmenty hiszpańskiego dziennika z XVI wieku, który zawiera przepowiednie, a te z czasem zaczynają się spełniać. Trzęsienie ziemi, tsunami to kolejne etapy końca świata. Im bardziej tłumacz ulega fascynacji księgą, tym śmielej tajemnicze bóstwa Majów przenikają do współczesnej Moskwy.

Przerażające wizje z książki "Czas zmierzchu" zawierają pewne analogie do współczesnej rzeczywistości, ale tych autor zdradzić nie chce. – Ale zapewniam, że jeśli doczytacie do końca, będziecie mogli spać spokojne – żartuje Glukhovsky.

Więcej na temat najnowszych powieści Glukhovsky'ego dowiesz się, słuchając całej rozmowy w audycji "W cztery oczy".

(kd)

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby polskiej literatury ukryte w Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 19:26
W zabytkowych pomieszczeniach Zbrojowni w Zamku Sztokholmskim zaprezentowano dzisiaj książkę poświęconą polonikom, które przez stulecia pozostawały zapomniane w zbiorach szwedzkich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska pozycja wśród "najpiękniejszych książek świata"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 15:25
"Gratka dla małego niejadka" Emilii Dziubak to jedyna polska pozycja, która została wybrana przez jurorów Konkursu Książki Obrazkowej w Korei.
rozwiń zwiń