Zachęta. Nie możesz tam iść, ale możesz tam wejść online

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:46
- Przez wiele lat naszym hasłem było "Otwarta Zachęta", co oznaczało nie tylko otwarte drzwi Zachęty, ale także otwarty dostęp do wszelkich materiałów, edukacyjnych, artystycznych - przypomina Hanna Wróblewska, dyrektor galerii. - Część z tych materiałów wykorzystujemy też w programie Zachęta Online. 
Audio
  • Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty opowiada o działaniach tej galerii w dobie pandemii (Stacja Kultura/Czwórka)
Budynek Zachęty
Budynek ZachętyFoto: Piotr Bednarski, dzięki uprzejmości Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki/Creative Commons CC BY-SA CC BY-SA

Dziś możemy powiedzieć, że Zachęta jest otwarta 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. - Zachęta Online to nowe wyzwania - testujemy nowe formaty - przyznaje dyrektor instytucji. -Ruszyliśmy z oprowadzaniem na żywo. Nasi edukatorzy w zamkniętej Zachęcie oprowadzali ludzi zgromadzonych przed komputerami - na żywo. To zupełnie nowy format. Może zostaniemy z tym formatem na dłużej, nawet po pandemii. Dzięki niemu mieliśmy reakcje widzów z Kielc, z Rzeszowa, a nawet z Anglii - podkreśla. 

Pandemia a sztuka

- Pandemia wymusi na nas wszystkich pewną redefinicję naszych instytucji, tego, co robimy, jak robimy i dla kogo - mówi gość Kasi Dydo. - Kontakt z dziełem na żywo to co innego niż sztuka online: poczucie, emocje - to są te rzeczy, których internet nie przekaże, ale są w internecie dostępne bardzo interesujące narzędzia. 

To nie jest tak, że po pandemii sztuka się diametralnie zmieni, że tylko będzie sztuka wirtualna, że będziemy produkować tylko kontent online Hanna Wróblewska

Zdaniem dyrektor Zachęty po pandemii na pewno sytuacja się trochę zmieni. 

Zachęta i nowe technologie

Koronawirus zaskoczył Zachętę w trakcie kilku wystaw. Mimo że drzwi instytucji są zamknięte to ekspozycje: "Lekcja Fruwania. Andrzej Krauze", "Wideotaśmy", "Co dwie sztuki to nie jedna" czy najnowszą: "Ahmed Cherkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne" wciąż możemy odwiedzać. Wystarczy użyć do tego własnego komputera i zerknąć do działu wystawy 3D na stronie zachetaonline.pl. - To spacery przez odtworzoną przestrzeń architektoniczną Zachęty - poleca gość Czwórki. - Dodatkowo zostały udostępnione niektóre materiały wideo dostępne w przestrzeni galerii - dodaje. 

Instagram z kuratorem 

- Tradycją jest, że instytucje "oddają" swój instagram artystom - opowiada Hanna Wróblewska. - My odwróciliśmy sytuację. Na instagramie Zachęty trwa kuratorski projekt "Scrolling the System". To wystawa w przestrzeni instagrama. Od początku kwietnia wzięło w niej udział 10 artystów. Oni w całości tworzą wystawę o tych czasach, o samotności, wyobcowaniu, ale i o mediach, za pomocą których mogą działać - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

(full screen view on IGTV) The moving image piece ”school field trip when my classmates are sleeping” by Hugo Kaszycki explores rapidly stimulated shifts in our realm. A realm where individuals, already bored with #quarantineroutine tiktok posts and yet not ready to appropriate Indian visual aesthetics, are actually crying out for help through the perfect eyes of their recently updated VR chat avatars. It’s fine. Ok. Whatever. A post-COVID-19 world – or simply our new lovely world – no longer justifies human over-dependence on technology by defining it as a sort of body extension. Like, what does it even mean? What we perceive as non-human, as a matter of fact, appears to be strongly embedded in both: our physical and emotional nature. A lost student character constantly seeks the light, actively explores the new set of behavioural patterns of our society and its attachment to an evolving environment that blurs the borders of human virtuality. Hugo Kaszycki – b. 1998. Primarily working with photography, moving images and abstract compositions of physical (drawings, paintings and sculptures) and digital formats. Student at University of the Arts London. @huqoo0 creative assistance @sznajd.er #scrollingthesystem

Post udostępniony przez Zachęta (@galeria_zacheta)


luwr1200.jpg
Galerie na świecie: Mona Lisa w VR i wyprawa za ocean

YouTube - wejdź za kulisy

Dzięki licznym kanałom na YouTube wejdziemy za kulisy Zachęty. Zerkniemy w miejsca, w których nas jeszcze nie było. Hanna Wróblewska zdradza, że niebawem zaprosi nas też do swego dyrektorskiego gabinetu. Tymczasem możemy też wrócić do animacji dla dzieci, filmów o robieniu wystaw czy warsztatów. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty)

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 11:16

pj

Czytaj także

Matura 2020. Historia sztuki - atrybuty świętych i bogów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:38
Aby dobrze zdać maturę z historii sztuki warto znać Biblię i mitologię, do których artyści często sięgali. Umiejętność rozpoznania najpopularniejszych postaci i ich atrybutów bardzo to ułatwi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiek półcienia" wystawa jak rzeczywistość. MSN online

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:40
- Dziś w Muzeum jest cicho i głucho, choć przygotowujemy się do powrotu. Niemal otworzyliśmy wystawę, która tam na nas czeka - mówi Sebastian Cichocki, kurator z MSN w Warszawie. - To wystawa "Wiek półcienia", która dotyczy zmian klimatycznych i różnych zagrożeń, które czyhają na nas na naszej planecie - dodaje. 
rozwiń zwiń