Marcin Latałło: moja Łódź z ziemi obiecanej, powoli staje się przeklętą

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 14:40
Studiował we Francji, ale fabularny debiut kręci o Łodzi. Marcin Latałło, jak na wszechstronnego twórcę przystało, nie ogranicza się tylko do kina, wkrótce TVP pokaże jego dokument o Krzysztofie Warlikowskim.
Audio
  • O tym jak powstawał i o czym jest "Moja ulica" opowiada reżyser Marcin Latałło

Pracował na planie u Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, był tłumaczem Krzysztofa Kieślowskiego przy "Podwójnym życiu Weroniki" i scenariuszach do "Trzech Kolorów", teraz na ekrany wchodzi jego film "Moja ulica", a prace na fabularnym debiutem "Marynarz w Łodzi" trwają. Bohaterką obu produkcji Marcina Latałły jest Łódź, miasto które miało być ziemią obiecana, a powoli staje się przeklętą: - "Moja ulica" opowiada o ulicy Ogrodowej i o  robotniczej rodzinie Furmańczyków, która od pokoleń pracowała w jednej z łódzkich fabryk. I nagle to miejsce, które dawało pracę i gwarantowało utrzymanie na ich oczach zamienia się w centrum handlowe. Według mnie ta historia niemalże w symbolicznym skrócie pokazuję wszystko to, co wydarzyło się w Polsce po upadku komunizmu.

Marin Latałło skończył historię sztuki na Sorbonie w Paryżu i studia na wydziale reżyserii filmowej w F.E.M.I.S. również w Paryżu. Jako reżyser i scenarzysta zrealizował film"Ślad", który został wyróżniony na MFFK w Krakowie i na festiwalu w Łagowie. 24 lutego TVP pokaże jego film "Nowy Sen - Krzysztof Warlikowski" o jednym z najważniejszych polskich dramaturgów początku XXI wieku, którego teatr jest dziś marką rozpoznawalną na całym świecie.

Marcin
Marcin Latałło w "Kontrkulturze"

Więcej o tym, jak powstawała "Moja ulica" i co pranuje reżyser na najbliższą przyszłość dowiesz się słuchając nagrania z "Kontrkultury".

kul

Czytaj także

Czy nie umiemy już mówić?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 10:00
Czwórkowe studio odwiedziła Agata Porczyńska, której debiutancka książka "Wada wymowy" ukazała się w tym tygodniu. W audycji "Kontrkultura" rozmawiamy o tym, że nie umiemy ze sobą... rozmawiać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 18:00
Świadectwa brutalnej dyskryminacji i piękne pieśni z różnych zakątków świata stworzyły "Obsesję". Premiera spektaklu przygotowanego przez Teatr Remus odbędzie się na początku lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tym roku najlepszy krótki metraż na świecie jest z Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 12:30
Kot, bażant i wiele sytuacji zamkniętych w 16 minutach. Za to Grzegorz Zariczny otrzymał nagrodę na festiwalu w Sundance. O "Gwizdku" opowiadał też w "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń