Wisła najlepsza po raz trzynasty (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:34
Piłkarze Wisły Kraków dzięki zwycięstwu u siebie nad Cracovią 1:0 zapewnili sobie na trzy kolejki przed końcem sezonu mistrzostwo Polski.

Wisła Kraków pokonała w rozegranych w niedzielne popołudnie derbach Krakowa Cracovię 1:0 i na trzy kolejki przed końcem sezonu zapewniła sobie trzynasty w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jedyną bramkę dla zespołu prowadzonego przez Holendra Roberta Maaskanta uzyskał w 17. minucie strzałem głową izraelski zawodnik Maor Melikson. Po raz ostatni pod Wawelem sukces świętowali w 2009 roku.

Triumf w 183. derbach Krakowa miał dla Wisły szczególnie słodki smak. Biała Gwiazda nie tylko udowodniła swoją wyższość nad rywalem z drugiej strony Błoń, ale zapewniła sobie mistrzostwo Polski. Wisła największe ligowe osiągnięcia odnosiła od 1999 roku. W ciągu ostatnich dwunastu sezonów krakowianie aż siedmiokrotnie byli najlepszą polską drużyną (1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009).

"Wygraliśmy i zdobyliśmy tytuł na trzy kolejki przed końcem rozgrywek. Wbrew pozorom muszę stwierdzić, że był to trudny sezon. Jak smakuje mistrzostwo? Jak szampan, który rozlaliśmy w szatni - świetnie smakuje" - powiedział po spotkaniu trener gospodarzy Robert Maaskant.

Po 26. kolejce jeszcze gorzej wygląda sytuacja ostatniej w tabeli Arki Gdynia, która w meczu dwóch najsłabszych drużyn rundy wiosennej przegrała w Kielcach z Koroną 0:1. Tym samym skutek przyniosła czwartkowa decyzja władz Korony o zmianie trenera - Marcina Sasala zastąpił Włodzimierz Gąsior i już w debiucie odniósł sukces.

Z walki o miejsce w ścisłej czołówce nie rezygnuje Lech Poznań, który w sobotę pokonał Ruch Chorzów 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w końcówce pierwszej połowy Jacek Kiełb. Nowym wiceliderem został Śląsk. Wrocławianie już w sobotę - przy pustych trybunach - pokonali PGE GKS Bełchatów 4:2, odnosząc 11. zwycięstwo w sezonie. Śląsk ma obecnie punkt przewagi nad Jagiellonią Białystok i trzy nad Lechią Gdańsk oraz Legią Warszawa. Wszystkie te ekipy solidarnie zremisowały 0:0.

Marek Dziadukiewicz

Wisła Kraków pokonała Lecha Poznań 1:0 w meczu 26 kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Zwycięska bramkę dla Wisły strzelił w 73 minucie Genkow.

Pół tysiąca policjantów będzie pilnowało bezpieczeństwa podczas derbowego meczu Wisła - Cracovia. Spotkanie rozegrane zostanie na stadionie przy Reymonta.