53. rocznica urodzin Leszka Kucharskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 8 lipca 2012.

8 lipca 1959 roku urodził się Leszek Kucharski – polski tenisista stołowy. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich pingpongistów. Był m.in. mistrzem Europy juniorów w 1977 roku oraz wicemistrzem Europy seniorów - 9 lat później. Ponadto zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w grze mieszanej (w parze z Jolantą Szatko) oraz wicemistrzostwo świata w grze podwójnej z Jugosłowianinem Zoranem Kaliniciem.
Dwukrotnie stawał też na najniższym stopniu podium mistrzostw świata - w drużynie oraz w grze podwójnej z Andrzejem Grubbą. Dwa razy wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Jednak w tej imprezie nigdy nie udało mu się zdobyć medalu. Najlepszym rezultatem osiągniętym podczas igrzysk było 6. miejsce w grze deblowej w Seulu (w parze z Andrzejem Grubbą).
Kucharski 9 razy zdobywał też tytuł mistrza kraju. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem, będąc m.in. szkoleniowcem kobiecej kadry narodowej, ale trenował też m.in. Lucjana Błaszczyka, Tomasza Krzeszewskiego i Daniela Góraka.
A dlaczego ten mierzący 193 centymetry soportowiec został właśnie tenisistą stołowym? O tym najlepiej pisze sam na swojej stronie internetowej: "Grę w ping-ponga wyssałem z mlekiem matki. Jeszcze przed moimi narodzinami, gdy moja mama była w 4 miesiącu ciąży zostałem Mistrzem Polski w grze... mieszanej".
I jest to prawda. Właśnie w 1959 roku Magdalena Skuratowicz-Kucharska zdobyła mistrzostwo Polski w grze pojedynczej.