W 2011 roku CBA przeprowadziło kompleksową kontrolę dotyczącą budowy Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Już w czasie kontroli do prokuratury skierowano trzy doniesienia w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przy pracach związanych z rozbudową stadionu miejskiego.
CBA zarzuca prezydentowi Poznania Ryszardowi Grobelnemu i urzędnikom miejskim m.in. brak nadzoru nad budową stadionu.
Funkcjonariusze podczas kontroli stwierdzili też m.in. brak skonkretyzowanej koncepcji budowy stadionu. Brak koncepcji prowadził do zwiększenia kosztów budowy. Za nieprawidłowość CBA uznało prowadzenie działań inwestorskich przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR), mimo powołania przez miasto spółki Euro Poznań 2012.
Dokumenty z CBA otrzymała Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. - Zapoznajemy się z materiałem CBA, nie ma jeszcze decyzji w sprawie wszczęcia śledztwa - powiedziała Hanna Grzeszczyk z V Wydziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.
O sprawie napisała we wtorek "Gazeta Wyborcza". Gazeta napisała, że miasto m.in. zbyt późno wykupiło prawa autorskie do stadionu, a POSiR zlecał prace o dużej wartości bez organizowania przetargów.
Miasto nie zgadza się z zarzutami CBA. - Kontrola CBA wykazała kilkanaście nieprawidłowości, ale władze POSiR nie zgodziły się z tymi ustaleniami i nie podpisały protokołu pokontrolnego - powiedziała rzeczniczka prezydenta Poznania Anna Szpytko.
Jak dodała, chybiony jest też zarzut braku nadzoru urzędników miejskich nad POSiR-em. - Po pierwsze, CBA badało POSiR, a nie działania prezydenta w tej sprawie, po drugie, w badanym okresie Urząd Miasta kontrolował POSiR dziesięć razy, a po trzecie, kontrola CBA w urzędzie w tym samym przedmiocie nie wykazała żadnych nieprawidłowości - powiedziała Szpytko.
Śledztwa ws. budowy stadionu
W styczniu 2012 roku ze względu na brak znamion przestępstwa umorzono śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez pracowników zarządzającej stadionem miejskiej spółki POSiR, którzy podpisali umowy opiewające na ponad 4,5 mln zł na wykonanie projektów architektury wnętrz trzech nowych trybun stadionu w trybie zamówienia z wolnej ręki, a nie z przetargu.
Trwa drugie śledztwo dotyczące zmiany materiałów izolacyjnych użytych przy przebudowie stadionu - z wełny mineralnej na styropian. Prowadząca inwestycje spółka Euro Poznań 2012 miała na tym stracić 10 mln zł. W śledztwie tym prokuratura wyjaśnia też, czy był właściwy nadzór nad realizacją inwestycji oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
to