Wiersze, matura i dobre granie - Czwórkowy poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 12:00
Zapraszamy do spędzenia tego dnia z Czwórką. Od samego rana nie zabraknie u nas maturalnych powtórek. Poznacie "Pawła i Gawła" w wyjątkowej odsłonie, a dr hab Magdalena Trysińską z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW podpowie jakich argumentów używać w rozprawce, żeby uzyskać największą liczbę punktów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergey Nivens

W "Kąciku literackim" audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 8.30 polecaliśmy interpretację wiersza "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry w wykonaniu polskiego rapera i producenta muzycznego znanego jako Spinache.

"Stacja Kultura" 10.00-12.00 - Powtórki do matury: Stanisław Wyspiański "Wesele" - słynne dzieło jest chętnie brane na warsztat przez reżyserów teatralnych. Dominika Klimek polecała dwie adaptacje tego tekstu do obejrzenia online.

"Stacja Nauka" 12.00-13.00 - Powtórka do matury z języka polskiego: dr hab Magdalena Trysińską z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW podpowiadała, jakich argumentów używać w rozprawce, żeby uzyskać największą liczbę punktów?​

W audycji "Muzyczny Lunch" co tydzień do wygrania była Płyta Tygodnia Czwórki. Wystarczyło słuchać, odgadnąć zagadkę i zadzwonić. W tym tygodniu rozdajemy "Męskie Granie 2019. Dogrywka" – album, który stanowi przedłużenie wspomnień z 10. jubileuszowej trasy koncertowej Męskie Granie. Jest też specjalnym dodatkiem do albumu "Męskie Granie 2019", który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku nakładem Polskiego Radia i uzyskał status platynowej płyty.

"Strefa Dread" 22.00 - 00.00 - wywiad z producentem i kreatorem projektu "Gość/Inność", Sławkiem Pakosem, na co dzień wydawcą z wytwórni W Moich Oczach / Manufaktura Legenda. Na płycie, powstałej w efekcie współpracy muzyków z różnych światów, można usłyszeć m.in. Roberta Brylewskiego, Sławomira Gołaszewskiego, Gutka, Nikę oraz samego Makena – autora audycji.


Literatura:

O godz. 15.45 zapraszamy do wysłuchania 20. odcinka radiopowieści Bolesława Prusa "Lalka", w adaptacji Anny Borkowskiej, w wykonaniu m.in. Stanisława Brudnego, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Mirosławy Dubrawskiej, Izabelli Bukowskiej, Jacka Rozenka, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

 

 mat.pras./pj

Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poradnik maturzysty. "Sklepy cynamonowe" - w labiryncie podświadomości

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 11:35
Labirynty, w niektórych tekstach kultury, są czymś oczywistym. W "Lśnieniu" Kubrica po prostu widzimy zbudowany labirynt, natomiast w opowiadaniach Brunona Schulza sprawa jest trudniejsza, odnosi się do przestrzeni miasta, ale nie tylko. 
rozwiń zwiń