100. rocznica Bitwy Warszawskiej w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:11
13 sierpnia 2020 roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy na audycje specjalne, wspomnienia, wywiady, mnóstwo ciekawostek historycznych, a także potężną dawkę nastrojowej muzyki.
Bitwa Warszawska - zdjęcie przykładowe
Bitwa Warszawska - zdjęcie przykładoweFoto: Archiwum/PAP

Czytaj także
bitwa warszawska free rekonstrukcja 1200.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zaklinacze czasu - kalendarium związane z wojną polsko-bolszewicką. W kolejnych programach sprawdzimy także, dlaczego dziś mówić możemy o "cudzie nad Wisłą".

Stacja Nauka - w dzień rocznicy sprawdzilismy, jak doszło do cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920 była jedną z decydujących w wojnie polsko - bolszewickiej. Mówi się, że jest to też 18. przełomowa bitwa w historii świata, przede wszystkim dlatego, że uratowała Europę przed bolszewizmem. 

Sobotologia - w sobotniej audycji zaprosiliśmy na spotkanie z grupą rekonstrukcyjną. Jej członkowie opowiedzą nam o swojej niezwykłej pasji. 

Stacja Kultura  18 sierpnia zaprosimy na materiał - 100. rocznica Bitwy Warszawskiej oczami kobiet. Na naszej antenie wypowiedzą się m.in. przedstawienie historii Ochotniczej Legii Kobiet. W kolejnych programach powiemy także o motywach bitwy warszawskiej w literaturze, filmie i sztuce. 

Zobacz serwis specjalny >>>



Na antenie Czwórki zaprosimy także do słuchania podcastów, poświęconych tej tematyce. Sprawdzimy m.in. jak pod kątem militarnym przygotowani byli Polacy do tej bitwy. Dowiemy się także jakie były jej bezpośrednie przyczyny, kto stał za zwycięstwem Polaków, i o jakich postaciach Bitwy warszawskiej nie można zapomnieć. Powiemy także, jak młodzi ludzie brali udział w tych wydarzeniach - jaką rolę odegrali? Sprawdzimy również, jakie znaczenie dla wyniku bitwy miało wtedy lotnictwo i w czym tkwił fenomen polskiego wywiadu.

***

mat. pras./kd

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń