Polscy naukowcy w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 11:20
Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy - to właśnie w naszym kraju opracowano rozwiązania, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnego świata.
Naukowcy Politechniki Warszawskiej korzystają z nowego, transmisyjnego mikroskopu elektronowego. Urządzenie wykorzystywane jest do charakteryzacji struktury. Zdjęcie ilustracyjne
Naukowcy Politechniki Warszawskiej korzystają z nowego, transmisyjnego mikroskopu elektronowego. Urządzenie wykorzystywane jest do charakteryzacji struktury. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W Święto Niepodległości przedstawimy sylwetki polskich badaczy, którzy zrobili wielkie rzeczy, ale o których często już nie pamiętamy.

Jacek Karpiński, czyli "polski Bill Gates". Pionier współczesnej informatyki i twórca pierwszego minikomputera. To on jako pierwszy stworzył urządzenie, które swoimi gabarytami przypominało już nie ogromne szafy, a bardziej typowego PC. Już w latach 70. skonstruował samouczącą się maszynę poznającą świat przy użyciu wbudowanej kamery. Niestety - pracy nie ułatwiał mu panujący wtedy w Polsce ustrój.

Architekt, inżynier i wizjoner Stefan Bryła. Zaprojektował pierwszy na świecie stalowy most spawany, który jako zabytek do dziś góruje nad rzeką Słudwią w okolicach Łowicza. Z powodzeniem przekonał inżynierów z całego globu, że spawanie ma sens i może być to przyszłość architektury. Sam zaprojektował budynek warszawskiego Prudentiala czy krakowskiej Biblioteki Jagiellońskiej. Ponadto - tuż przed pierwszą wojną światową - brał też udział przy konstrukcji najwyższego wówczas wieżowca na świecie: położonego w Nowym Jorku 250-metrowego Woolworth Building.

Ignacy Mościcki - nie tylko prezydent II RP! Mało kto wie, że był on również światowej klasy naukowcem. Na swoim koncie ma aż 40 patentów. Wśród nich - przełomowe dokonania w zakresie sztucznego otrzymywania związków azotowych. Na początku XX wieku na świecie kończyły się ich naturalne zasoby; on wymyślił specjalne kondensatory, które doprowadziły go do stworzenia fabryki kwasu azotowego - wówczas wyjątkowej i jednej z najnowocześniejszych na całym globie.

***

Na "Stację Nauka" zapraszamy w piątek (11.11) o godz. 12.05. Audycję poprowadzi Maciej Wójcik.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka badania studenci
Czytaj także

Studenci badają Bałtyk. Czego możemy się dowiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 17:40
Bałtyk to świetne miejsce na wakacje, nie wszyscy jednak są tam dla wypoczynku. "Nasze" morze podczas wakacyjnych praktyk badają studenci z Koła Naukowego Oceanografii Operacyjnej. Sprawdzamy na czym to polega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesna edukacja? Studenci i wirtualna rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 11:15
Program Innowacyjnej Edukacji powstał na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W nauce studentów pierwszych lat pomagają nowoczesne technologie, dzięki którym mogą ćwiczyć na wirtualnych pacjentach.
rozwiń zwiń