Misja ZOO. Z wizytą w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 20:25
Do 13 marca potrwa 4. Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. W tym tygodnu 95. urodziny świętuje także warszawskie ZOO. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jens Goos/Shutterstock.com

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie to wielka, zielona wyspa w sercu stolicy. Za oficjalną datę powstania stołecznego ZOO uznaje się dzień, w którym bramy ogrodu otworzyły się dla zwiedzających. Było to 11 marca 1928 roku. Rok później ZOO zostało  zakwalifikowane do przodujących ogrodów zoologicznych na świecie. Pierwszym dyrektorem placówki został zoolog Wenanty Burdziński. Niestety pracował bardzo krótko. Potem jego miejsce zajął Jan Żabiński. Wtedy to warszawskie zoo stanęło na bardzo wysokim poziomie i dorównało innym europejskim ogrodom, które istniały już wiele lat. Sukcesem na skalę światową było przyjście na świat w 1937 roku słoniątka Tuzinki (córki Kasi i Jasia), które było jednym z nielicznych urodzonych w warunkach ogrodu zoologicznego. Słoniątko szybko zyskało olbrzymią sympatię warszawiaków. W czasie wojny Jan Żabiński wraz z żoną w swoim domu na terenie ZOO udzielali pomocy Żydom, przede wszystkim uciekinierom z getta. Za stworzenie azylu izraelski instytut Yad Vashem uhonorował Żabińskich, nadając obojgu w 1965 roku tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Od 2009 roku Warszawskim Ogrodem Zoologicznym kieruje dr Andrzej G. Kruszewicz. Zapraszając do odwiedzin, stwierdza: "Zoo jest miejscem unikalnym, niezwykłym i pięknym. Jest nie tylko enklawą szczęścia dla zagrożonych gatunków zwierząt, ale także ostoją ciszy i spokoju dla ludzi". O misji placówki, działaniach i naszym wkładzie w zachowanie zagrożonych gatunków opowie Anna Tadra z warszawskiego ZOO.

***

Na "Dajesz radę" - w poniedziałek (06.03) o godz. 14.00 - zaprasza Kacper Kowalczyk.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka ZOO zwierzęta
Czytaj także

Ewolucja ZOO. Z miejsca rozrywki do ośrodków ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:30
Ogrody zoologiczne do niedawna były traktowane jak "wystawa" egzotycznych zwierząt, ten obraz zaczyna powoli się zmieniać. Jaka funkcję pełnią we współczesnym świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orientarium w Łodzi z nagrodami. "Chcemy działać na rzecz zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 15:08
- Takie placówki mają dziś inne zadania niż przed laty. Staramy się dbać o dobrostan zwierząt, chronić zagrożone wyginięciem gatunki. Wierzymy, że kiedyś uda się przywrócić je naturze - zaznaczał Arkadiusz Jaksa, szef Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym.
rozwiń zwiń