Wynalazki polskich studentów docenione w świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 16:00
Polscy studenci zdobywają świat. Przedstawiciele kolejnych Kół Naukowych, które działają przy krajowych uczelniach, zakwalifikowali się do prestiżowych konkursów. 
Wynalazki polskich studentów coraz częściej zdobywają nagrody na najważniejszych konkursach na świecie. (zdj. ilustracyjne)
Wynalazki polskich studentów coraz częściej zdobywają nagrody na najważniejszych konkursach na świecie. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Studenci Politechniki Łódzkiej z drużyny Raptors przygotowują się do renomowanych zawodów łazików marsjańskich Canadian International Rover Challenge, które rozpoczną się 11 sierpnia.
W rywalizacjach konkursowych wystartuje ich autorski robot Raptors Rover. To nie pierwszy raz, kiedy młodzi naukowcy reprezentują Polskę  w tego typu konkursie. W 2017 roku zajęli 5. miejsce w konkursie University Rover Challenge na pustyni Utah w USA. Opowiadali wówczas, jak wyglądały takie zawody. - Było ciężko, bo jednego dnia następowały po sobie dwie konkurencje, więc czasu na przygotowanie było niewiele. Chodziło w nich m.in. o używanie manipulatora przy panelu, podbieranie próbek z gleby czy jazdę autonomiczną - mówili w Czwórce. W tym roku Raptorsi zaprezentują nowego robota.  Program zawodów będzie się składał z kilku konkurencji sprawdzających różne aspekty techniczne. Przede wszystkim będzie to test niezawodności robota w trakcie wykonywania misji w trudnym, pustynnym terenie. Między innymi robot będzie poszukiwał technika poszkodowanego podczas awarii reaktora, po czym ten reaktor będzie musiał naprawić i uruchomić. Część zadań zaplanowano po zmroku, więc łazik musi być przygotowany na nawigację przy niewielkiej ilości naturalnego światła.

Studenci z Koła Naukowego Biogospodarki Politechniki Warszawskiej stworzyli "BioCommunity" i ze swoim projektem dotarli do finału konkursu Bio-based Innovation Student Challenge Europe (BISC-E).

Sprawdź też:

Istotą projektu "BioCommunity" jest produkcja biogazu na drodze fermentacji metanowej z odpadów rolniczych, bioodpadów z gospodarstw domowych i odpadów z przemysłu zlokalizowanego w danej miejscowości. Studenci zaznaczają, że ich pomysł jest odpowiedzią na wiele problemów, z którymi borykają się wsie: przerwy w dostawie prądu, zależność od paliw kopalnych, wykluczenie komunikacyjne, nieefektywne systemy ogrzewania.

W audycji podpowiemy też, co zrobić z kotem, kiedy wyjeżdżamy na wakacje.

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" w poniedziałek (24.07) o godzinie 14.00 zaprasza Weronika Puszkar.

kul

Czytaj także

Studencki dron pomoże w transporcie krwi?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 15:17
W szpitalach w całej Polsce brakuje krwi. Czekają na nią noworodki, dzieci, kobiety w ciąży, osoby po wypadkach, dlatego wciąż poszukuje się dawców. To jednak niejedyny problem - niełatwy też jest transport tego surowca, ale pomóc może pomysł studentów AGH w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat potrzebuje idoli. Niech będą to naukowczynie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 13:51
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. To święto ustanowione w 2016 roku przez zgromadzenie ogóle ONZ. Można je obchodzić dołączając do akcji #OdważneWNauce, wszystko po to, by naukowczyń było więcej.
rozwiń zwiń