Dzień Dobrych Wiadomości - czy można nauczyć się optymizmu?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 07:40
W Dniu Dobrych Wiadomości zastanowimy się, jak szukać pozytywnych rzeczy wokół nas i czy optymizmu można się nauczyć.
Dzień Dobrych Wiadomości to nasze rodzime święto, ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Salonu 101  środowiska zrzeszającego elity intelektualne i artystyczne. (zdj. ilustracyjne)
Dzień Dobrych Wiadomości to nasze rodzime święto, ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Salonu 101 – środowiska zrzeszającego elity intelektualne i artystyczne. (zdj. ilustracyjne)Foto: Studio Romantic/Shutterstock.com

- Dobre wiadomości nie cieszą się popularnością wśród czytelników, dlatego nie ma ich w mediach wiele - tłumaczyła w Czwórce dr Kinga Przybysz-Polakowska, medioznawca. - Praktyka pokazuje, że sprawdza się raczej zasada, że sprzedaż jest wtedy, kiedy jest "krew". Czyli informacje negatywne. Jak przekonują jednak eksperci sam fakt, że negatywne wiadomości się "klikają" nie oznacza jeszcze, że je lubimy - działa tu m.in. mechanizm zwany "asymetrią negatywno-pozytywną”. Jeśli jednak zaczniemy skupiać się głównie na pozytywnych aspektach naszego życia, z czasem przyniesie to pozytywną zmianę. Naszym gościem będzie psychoterapeutka poznawczo – behawioralna Anna Mochnaczewska.

Opowiemy też o akcji Random Acts of Crochet Kindness, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "przypadkowe działania szydełkowej uprzejmości". Członkowie grupy wykonują różne szydełkowe dzieła, od owoców po zwierzęta, a nawet rzeczy codziennego użytku. Zostawiają je potem w przeróżnych miejscach i każdy może się stać ich właścicielem.

Po godz. 15.00 w naszym studiu pojawi się Grzegorz Mikosz - główny koordynator Akcji Sprzątanie Świata. W jej ramach, w dniach 12 - 13 września w Poznaniu odbędzie się kolejna odsłona cyklu „WARTA warta posprzątania. W ubiegłorocznym „sprzątaniu Warty” wzięło udział 800 ochotników. Zebrali oni 2 tony odpadów. Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie Świata - Polska. W tej chwili to największa polska akcja ekologiczna, która w tym roku wystartowała już po raz 30.  

***
Na audycję "Czwórka do piątej" - w piątek (08.09) o godz. 14.00 - zaprasza Marta Hoppe.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia ekologia