Już 10 lat Ukraińcy bronią się przed Rosją. Od dwóch lat trwa pełnoskalowa wojna. 24 lutego 2022 o godz. 4 rano (czasu polskiego) doszło do pierwszych ataków rosyjskich wojsk na Ukrainę, o godz. 9 prezydent Federacji Rosyjskiej wystąpił z orędziem do narodu, podczas którego ogłosił początek "wojskowej operacji specjalnej". Społeczeństwo Ukrainy mocno zjednoczyło się przeciwko agresorowi. Międzynarodowa społeczność wspiera Ukraińców w działaniach wojennych, ale też wspomaga cywilów, uchodźców.
19 lutego w "Stacji Kultura" (10.00-13.00) zaprosiliśmy na rozmowę z Rafałem Milachem, jednym z twórców zdjęć na wystawę "Ukraine. Stories of Resistance" w Instytucie Fotografii FORT. To obrazy wojny pozyskane dzięki mediom społecznościowym, obywatelskim i profesjonalnym kanałom informacyjnym. Wystawa gromadzi obrazy różnych form oporu, od bezpośrednich działań wojennych po oddolne ruchy społeczne na Ukrainie i poza jej granicami. Relacje uchodźcze, protesty, samoorganizacja, frontowe zmęczenie i zdewastowany ukraiński krajobraz przypominają o brutalnym konflikcie, który od dwóch lat toczy się za wschodnią granicą Polski.
Czytaj także:
O wojnie na Ukrainie rozmawialiśmy też we wtorkowym "Resecie" (17.00-20.00). Poruszyliśmy temat wojny hybrydowej, której przykładem jest konflikt za naszą wschodnią granicą, który wybuchł już w 2014 roku. Na czym polega wojna hybrydowa? Czy we współczesnym świecie można jej zapobiegać? Na te pytania odpowiedziała Paulina Piasecka z Centrum Badań nad Terroryzmem.
W środę (21 lutego) w "Wieczorze z Czwórką" (20.00-22.00) zaprosiliśmy na rozmowę z przedstawicielami Fundacji Oczami Nieba, która po wybuchu wojny stworzyła Domową Noclegownię na Łazienkowskiej 14 w Warszawie dla matek z dziećmi z Ukrainy, przyjęła i pomogła ponad 1710 osobom znaleźć stałe miejsce zamieszkania w kraju i za granicą. W tym czasie wolontariusze usłyszeli mnóstwo zatrważających i wzruszających historii i gościli: nauczycieli, lekarzy, osoby niewidome, borykające się z chorobami nowotworowymi, niepełnoletnie mamy z małymi niemowlętami, medalistkę olimpijską, żony, których mężowie są żołnierzami, zostali pojmani i są w rosyjskiej niewoli lub zostali zastrzeleni przez rosyjskich snajperów, a przede wszystkim mnóstwo dzieci, które stanowiły ponad 70 proc. wszystkich naszych gości. Udało się pomóc i znaleźć dom dla blisko 400 rodzin, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie: we Francji, Włoszech, w Niemczech, Czechach, Norwegii, Danii, Szwecji, Holandii, Irlandii, a także w USA i Kanadzie, a dla wielu z nich również pracę. Powstał reportaż fotograficzny "Wojna naszych czasów", opowiadający trudne i wzruszające historie uchodźców z Domowej Noclegowni na Łazienkowskiej oraz o pomocy wolontariuszy zaangażowanych w jej powstanie i utrzymanie.
Tego dnia wyemitowaliśmy również reportaż Oliwii Krettek "Maraton dobra" (21.02, godz. 21.45). Marsz kojarzy się jednoznacznie z wojskiem. 32-letni Petro Skrypka nie mógł jednak go kontynuować w ten sposób, choć bardzo chciał. Maszeruje więc już jako weteran wojenny sam do celu oddalonego o kilka tysięcy kilometrów, myślami będąc nadal z tymi, którzy zostali w jego ojczyźnie. Chce przez swoją inicjatywę, którą nazwał "Maraton dobra", postawić rannych na nogi.
Sprawdź także:
W piątek (23.02) w audycji "Pierwsze słyszę" (07.00-10.00) rozmawialiśmy z Krystianem Machnikiem. To młody mężczyzna, który jeździł na Ukrainę przed wojną, a po jej wybuchu rozpoczął działalność pomocową. Organizuje transport leków, środków czystości, jedzenia. Zdradził nam, jak zmieniło się życie zwykłych ludzi w kraju ogarniętym wojną.
W dniu drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę (sobota, 24.02) o godz. 9.45 wyemitowaliśmy piosenkę Johna Lenona "Give Peace A Chance". To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich.
W audycji "Czwórka do kwadratu" (15.00-18.00) naszym gościem był Borys Tynka, honorowy konsulem Odessy w Polsce i autorem książki "Odessa 4.5.0", opowiadającej o życiu miasta w czasie wojny.
Zaprosiliśmy również do spędzenia sobotniego poranka z "Pasjonautami" (09.00-12.00). Gościnią Martyny Matwiejuk była Mariana Kril, która od 14 lat mieszka w Polsce i jest dziennikarką redakcji ukraińskiej Polskiego Radia, współtworzy także Polskie Radio dla Ukrainy. Na bieżąco śledzi sytuację w ojczyźnie, gdzie została cała jej rodzina i przyjaciele. Marianna obserwowała wielki exodus Ukraińców od momentu wybuchu wojny.
czwórka/pj/kormp