Czwórka mówi o powodzi i pomocy dla powodzian

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 14:23
Południowa Polska walczy z powodziami - woda zalewa kolejne miasta, pokonuje kolejne bariery, które miały nas chronić. Dziś nikt wobec tej klęski nie jest obojętny. W Czwórce podpowiadamy, jak pomagać powodzianom, opowiadamy, jak wygląda walka z żywiołem. 
Dynamiczna sytuacja powodziowa. Wysoki stan wody w Odrze w okolicach Jazu Opatowickiego we Wrocławiu
Dynamiczna sytuacja powodziowa. Wysoki stan wody w Odrze w okolicach Jazu Opatowickiego we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Osoby dotknięte powodzią ratują swoje życie, zabezpieczają dobytek i zwierzęta, ci, którzy w swoich domach są bezpieczni, szukają możliwości pomocy tym, których domy zostały zalane.


W poniedziałek (15.09) w audycji "Popołudniówa", gośćmi Kamila Jasieńskiego byli Michał Mikołajczyk, członek zarządu głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji pomagam.pl i dyrektorka zarządzająca serwisu Pomagam.pl, oraz Maciej Sokołowski, szef Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Sprawdzaliśmy, jak możemy pomóc osobom, które ucierpiały podczas powodzi na południu Polski. Opowiadaliśmy, jakie działania już zostały podjęte przez organizacje, jakie zbiórki zostały założone przez fundację i jak się do nich dołączyć.

Zobacz:

W naszej sportowej audycji w poniedziałkowe popołudnie - w "Rozgrzewce" (16.00 -18.00) Piotr Galus połączył się z Grzegorzem Walijewskim, rzecznikiem IMGW. Ekspert podsumował to, co obecnie dzieje się w Polsce, zdradził, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Nie zabrakło też informacji o tym, jak świat sportu włącza się w pomoc dla powodzian. 

Naszym gościem był też Dawid Jarosz - sportowiec, amator, który mieszka w Bystrzycy Kłodzkiej. Pracuje w Kłodzku. Sport od zawsze był jego pasją i ważnym elementem życia. Wielokrotnie uczestniczył w biegu Runmageddon Rekrut, który dał mu kwalifikację do mistrzostw Europy w biegach przeszkodowych. Dziś opowiadał o tym, co dzieje się w bliskich mu miastach. 

"Bez tabu" również nie pozostaliśmy obojętni. Kuba Jamrozek porozmawiał z Olgą Ślepowrońską, psycholożką, założycielką pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób z depresją klimatyczną. Tuż po 21.30 sprawdziliśmy, czym jest depresja klimatyczna, jak rozmawiać o tym, co widzimy, jak wesprzeć innych, jak przekuć strach i przygnębienie w działanie? 


We wtorkowy poranek Ula Kaczyńska i jej gość Piotr Nieznański, Dyrektor ds. Polityki Środowiskowej Fundacji WWF Polska, wyjaśnią, jak czytać rzekę. Gdzie i jak szukać sprawdzonych informacji? Co powódź ma wspólnego z kryzysem klimatycznym? Czy susze i powodzie to już stała rzeczywistość w Polsce? Kiedy można mówić o rekordowym poziomie wody w rzekach?

Marta Zinkiewicz opowie o sytuacji zwierząt podczas powodzi. Woda zalewa nie tylko domy, ale też schroniska i ośrodki rehabilitacji zwierząt. W Głuchołazach pies szukał schronienia na moście tymczasowym... Zarówno most, jak i psa porwała woda. Pies miał na szyi resztki łańcucha... Całe szczęście, jeden z mieszkańców rzucił się na ratunek - tego konkretnego psa udało się uratować... Do jakich służb zwracać się po pomoc? Jak reagować? O czym pamiętać?

O 8.45 w "Poranku Czwórki" połączymy się z Mają Głogowską - współzałożycielką Filmawki, scenarzystką, dziennikarką filmową i producentką. Maja wychowała się w Brzegu, tam mieszka jej rodzina. Jest bezpieczna. Na Facebooku napisała poruszający post o tym, jak jej rodzice opowiadali jej o powodzi z 1997 roku i pokazywali, jak zmieniła Wrocław. Dziś Maja namawia do pomocy w fundacji Moc i Siła, którą prowadzi jej mama. 

"Świecie 4.0" na powódź spojrzymy szerzej. Z klimatologiem Michałem Maroszem porozmawiamy o sytuacji powodziowej w Europie - zalany jest austriacki Wiedeń, miasta Niemiec, drogi Czech i Słowacji. 

O klimacie i jego zmianach będziemy rozmawiać również w czwartek po 20.00, bo tematem rozmowy w "Otwartym studiu Czwórki" będzie hasło "Młodzi dla klimatu - moda czy misja?". Program poprowadzą Jakub Jamrozek i Marta Hoppe. 

czwórka/pj/wmkor/ gV

Czytaj także

Co z zasiłkami dla poszkodowanych w powodzi? Minister tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 11:17
- Gigantyczny mechanizm państwa musi pomóc odbudować zalane tereny - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PO Marcin Kierwiński, były minister spraw wewnętrznych i administracji. Polityk zapowiedział pomoc dla osób poszkodowanych w powodzi - zarówno doraźną, jak i długoterminową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ilu strażaków walczy z powodzią? Ujawniamy dokładne dane

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 13:41
- Mamy zaangażowanych około 2,5 tys. strażaków i kolejnych 680 z województw centralnej i północnej Polski. Przemieszczają się cały czas, by być tam, gdzie są najbardziej potrzebni - mówił w Polskim Radiu 24 st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń