Od 19 stycznia programu radiowej Czwórki można nie tylko słuchać w eterze, ale również oglądać go za pośrednictwem sieci telewizji kablowej oraz na platformach satelitarnych. "Radio z Wizją" w drugim roku istnienia ma przynieść Polskiemu Radiu dochód rzędu 20-30 milionów złotych – mówił na konferencji prasowej prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński.
Pomysł na "Radio na wizji" zrodził się po analizie rynku. – 36 proc. ludzi w Polsce w ciągu tygodnia w ogóle nie słucha radia. Nie tylko Polskiego Radia, również RMF-u, Zetki. Te dane nas przeraziły i zaczęliśmy zastanawiać się, dlaczego – mówi Jarosław Hasiński.
Według niego, powodem jest brak środków komunikacji (m.in. brak w ok. 50 proc. gospodarstw domowych odbiorników radiowych z górnym UKF-em) oraz zmieniający się rynek. Stąd pomysł, by powiększyć dotychczasowy, kilkunastoprocentowy zasięg techniczny Czwórki przez wprowadzenie jej na platformy cyfrowe i do kablówek – tłumaczył prezes Polskiego Radia.
Zmiana trybu nadawania nie zmieni programowego oblicza Czwórki. – Ten program ma być tworzony przez rówieśników dla rówieśników. Młodzi dla młodych i o młodych. Mamy mówić prostym językiem, młodzieżowym – podkreślał dyrektor Czwórki Krzysztof Łuszczewski. – Naszym celem nie jest tworzenie telewizji. Nasz produkt to podglądanie radia, my będziemy cały czas posługiwać się językiem właściwym stacjom radiowym – dodał.
"Radio na wizji" tworzą ci sami dziennikarze, którzy dotąd tworzyli program Czwórki. Specjalnie na potrzeby projektu "Radio na Wizji" jedno z najlepszych studiów Polskiego Radia, S2, zostało przebudowane, utrzymując wysokie parametry akustyczne. Zaaranżowano nową, oryginalną scenografię i dostosowano technicznie do nadawania radiowej Czwórki także jako telewizji.
Program 4, obecny na największych platformach satelitarnych, będzie można odbierać również za pomocą nowych technologii, wykorzystując odpowiednie aplikacje internetowe lub możliwości telewizji mobilnej (DVB-H). Niekodowany sygnał (FTA) jest bezpłatnie udostępniony na satelicie HotBird (pozycja 13stE w paśmie KU). Sygnał wizyjny "Radia na Wizji" nadawany jest w formacie 16x9. W siedzibie Polskiego Radia każdy odbierze sygnał w nieskompresowanym formacie HD-SDI.
Obejrzyj wideo z konferencji prasowej inaugurującej Radio z Wizją. Filmy znajdziesz w ramce po prawej stronie.
ŁSz/PAP/Polskie Radio