Karnawał czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 21:00
W Polsce już trwa, natomiast w krajach Ameryki Południowej tak naprawdę huczne uroczystości rozpoczynają się dopiero tydzień przed Wielkim Postem.

Porozmawiamy na temat dwóch karnawałów: najsłynniejszego – w Rio de Janeiro i karnawału docenionego przez UNESCO – w boliwijskim Oruro.

 

Boliwia

Oruro to górnicza miejscowość w Andach (3700 m n.p.m.). Karnawał, który tam się odbywa to wielkie widowisko z udziałem tysiąca tancerzy i muzyków w niezwykłych, barwnych kostiumach. Pogoda nie zawsze dopisuje, raz jest słonecznie, a raz deszczowo, ale przeżycia karnawałowe zawsze należą do niezapomnianych. Tradycja karnawału w Oruro sięga XVIII wieku, a opiera się na jeszcze starszych prekolumbijskich i hiszpańskich obyczajach. Najważniejsze są dwa dni - ostatnia sobota i niedziela. W tym roku przypada na 25 i 26 lutego. W sobotę czterokilometrową trasę przemierza pochód, który zmierza do kościoła Iglesia Virgin del Socavon, który postawiono na miejscu, gdzie objawiła się Matka Boska. Grupy taneczne schodzą się w kościele aż do 01.30 w nocy. O wschodzie słońca (godz. 04.30) w niedzielę odbywa się uroczysta msza. Po niej grupy tancerzy rozpraszają się na wielkim jarmarku. Ostatnim widowiskiem jest diablada, czyli symboliczna walka Michała Archanioła z siedmioma diabłami, uosabiającymi siedem grzechów głównych. Karnawał kończy się w poniedziałek.

Brazylia
Gorące rytmy samby, skąpo ubrane tancerki, tłumy rozbawionych ludzi - tak w skrócie wygląda najsłynniejszy karnawał na świecie! Karnawał w Rio był w przeszłości świętem ludowym, które wywodzi się z cyklu liturgicznego Kościoła. To celebracja poprzedzająca okres Wielkiego Postu, czyli czasu pokuty i nawrócenia, przygotowującego do obchodów Wielkiego Tygodnia, poprzedzającego Wielkanoc. W ostatnich dekadach dokonała się jednak ogromna przemiana tego święta. W kulisach karnawału bowiem stykają się interesy finansowe i komercyjne polityków, biznesmenów i lokalnej mafii. Karnawał stracił swój charakter ludowy, kulturowy i przeobraził się w manifestację ludzkiego ciała. Przejawia się to skąpymi, nawet wyuzdanymi strojami tancerek, które chętnie uwypuklają to, co w kobiecym ciele najbardziej pociągające i seksowne. Karnawał w Rio de Janeiro zaczyna się w ostatni piątek, przed środą popielcową i trwa przez pięć dni. Parada rozpoczyna się hucznym pokazem sztucznych ogni. Dominuje oczywiście taniec. Członkowie szkół brazylijskiej samby, rywalizują ze sobą w tańcu przez pięć dni i pięć nocy. Nieczynne są sklepy i urzędy, bowiem każdy chce uczestniczyć w zabawie, która zatacza coraz szersze kręgi. Impreza przenosi się z klubów na plaże i ulice całego miasta.

 

Naszymi gośćmi będą: o. Tomasz Szyszka, werbista, który spędził 6 lat w Boliwii na misjach oraz Marcin Jagodziński ze Stowarzyszenia Kultury Brzylijskiej. Zapraszamy na audycję w "W dobrych zawodach", w sobotę od 7.!

Czytaj także

Zespół Miasto wystąpił w "Ministerstwie Dźwięku". Zobaczcie wideo

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 17:50
Koncert zrealizowany został w ramach projektu "Promocji młodej polskiej muzyki", realizowanego przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawa i modlitwa w jednym?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 19:00
Czy tylko zabawa i zwiedzanie? Czy spotkanie Taize w Berlinie stanie się znakiem, że Kościół może być miejscem gościnnym dla wszystkich ludzi? – o tym będziemy rozmawiać w audycji "W dobrych zawodach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"JOINT VENTURE SOUND SYSTEM" live! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 10:25
W poniedziałek w specjalnym wydaniu audycji "DJ Pasma – Jak Maken Zasiał" mogliście usłyszeć set Joint Venture Sound System!
rozwiń zwiń