Dziennikarka Czwórki otrzymała statuetkę Złotego Mikrofonu 2022 za pełne zaangażowanie, kreatywne podejście do tworzenia cykli językowych, audycji dziecięcych i historycznych promujących historię oraz perły z archiwum Polskiego Radia. - Za wybitną kulturę radiową i nieoceniony wkład w pracę z młodymi dziennikarzami - uzasadniała wybór przewodnicząca Kapituły i redaktor naczelna Czwórki Hanna Dołęgowska.
- Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy przez Kapitułę. Nie jestem przyzwyczajona do takich splendorów. Ten werdykt skłonił mnie do refleksji, jaka jest moja rola w tej prawie stuletniej instytucji i jakie wartości chcę przekazywać słuchaczom, i za to dziękuję - mówiła ze sceny, tuż po odebraniu statuetki, Justyna Majchrzak. - Kłaniam się wszystkim kolegom, z którymi miałam, mam i będę miała okazję współpracować. To są koleżanki i koledzy z Programu 1 Polskiego Radia i Polskiego Radia Dzieciom. Stoję na scenie prawie sama, ale mam wrażenie, że za moimi plecami jest cały zespół dzielnych, lojalnych i pracowitych jak żółto-czarne pszczoły ludzi radiowej Czwórki. To jest dla was również!
Justyna Majchrzak to absolwentka studiów pedagogicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Dziennikarskiej Szkoły Radiowej Polskiego Radia. Od ponad 20 lat związana przede wszystkim z Programem 4, który na przestrzeni lat zmieniał nazwę (Radio Bis, Euro, Czwórka), ale również z Jedynką i Polskim Radiem Dzieciom. Przeszła kolejne szczeble pracy radiowca - reporterka, prowadząca, autorka, wydawca.
Od początku marzyła przede wszystkim o prowadzeniu audycji dla dzieci. Udało jej się połączyć to marzenie z zainteresowaniami językowymi: przez kilka lat tworzyła cykl "Itsy Bitsy" - radiowy kurs języka angielskiego dla najmłodszych, prowadziła w Radiu Bis audycje "Atlas Piosenek Angielskich" oraz autorski "Bis-Up", w którym pokazywała słuchaczom świat przez pryzmat języków. Była prowadzącą wielu audycji skierowanych do najmłodszych w Radiu Bis, np. "Zygzak z Kredką", "Radio Kleks" czy "Klub nastolatków".
W Czwórce prowadziła audycje poradnicze oraz autorską audycję "Klucz Kulturowy", w której opowiadała o zjawiskach z szeroko pojmowanej kultury polskiej. Autorska formuła tego programu pozwalała na częste korzystanie z radiowych archiwów i wynajdywanie w nich prawdziwych pereł.
Przez kilka ostatnich lat była wydawcą pasma publicystycznego w Czwórce "Czat Czwórki" oraz "Zaklinacze czasu". Obecnie jest wydawcą porannego magazynu "Pierwsze słyszę" i kilku audycji weekendowych.
W roku 100-lecia odzyskania niepodległości stworzyła autorski cykl "100 wynalazków na 100-lecie" przybliżający sylwetki polskich wynalazców i odkrywców oraz ich wkład w światowe dziedzictwo. W krótkiej, ciekawej formie, z ogromną starannością i rzetelnością, autorka przybliżała słuchaczom polskie wynalazki i ich autorów np. wykrywacz min Józefa Kosackiego, fotorewolwer Konrada Brandla, witaminy Kazimierza Funka, szczepionkę na tyfus Rudolfa Weigla, kevlar Stefani Chwałek, walcarkę planetarną Tadeusza Sendzimira, Komputer K202 Jacka Karpińskiego, wyrzutnik bomb Władysława Świąteckiego i wiele innych. Audycje były emitowane dwa razy w tygodniu w audycjach "Stacja Nauka" i "Zaklinacze czasu" oraz zamieszczane na stronie internetowej w specjalnych serwisie Polskiego Radia "Polska Niepodległa". Są one wielkim wkładem Justyny Majchrzak w popularyzowanie polskich naukowców oraz ich dorobku w światowym dziedzictwie. Dzięki jej audycjom wielu słuchaczy już wie, że polscy naukowcy to nie tylko Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik czy Jan Heweliusz.
Jako prowadząca pojawia się raz w tygodniu na antenie Polskiego Radia Dzieciom w trzygodzinnych "Porankach" oraz gościnnie w "Radiu Dzieciom" w Jedynce Polskiego Radia, gdzie jest też współprowadzącą audycję "Klub książkomaniaka".
ZOBACZ TAKŻE Hanna Dołęgowska, Dyrektor Redaktor Naczelna Czwórki, laureatką Złotego Mikrofonu 2017 <<<
Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są spomiędzy przedstawicieli różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu. Wyróżnienie to można otrzymać tylko raz w życiu. Dotychczas wśród laureatów znaleźli się m.in.: Maria Kuncewiczowa, Bohdan Tomaszewski, Jeremi Przybora, Jerzy Janicki, Anna Seniuk, Jerzy Waldorff, Irena Kwiatkowska, ksiądz Józef Tischner czy Marek Niedźwiecki.
Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym - pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.
Czwórka/mat.pras./pj/kd/aw