Międzynarodowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju - święto rywalizacji, równości i olimpizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2025 08:30
6 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju. Święto upamiętnia ceremonię otwarcia pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896, kiedy sport stał się nie tylko formą rywalizacji, ale także narzędziem budowania lepszej rzeczywistości.
Jakie są idee ruchu olimpijskiego?
Jakie są idee ruchu olimpijskiego?Foto: Shutterstock

6 kwietnia 1896 roku na Stadionie Panateńskim w Atenach pierwszy raz od ponad półtora tysiąca lat rozpoczęły się igrzyska olimpijskie, oficjalnie nazwane Igrzyskami I Olimpiady. Wystąpiło na nich 245 mężczyzn z 14 krajów, którzy rywalizowali w 43 konkurencjach w ramach dziewięciu dyscyplin sportowych.

 

Święto sportu

Wydarzenie to zostało upamiętnione przez ONZ w 2013 roku, kiedy ustanowiono Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju, który przypada właśnie na 6 kwietnia. Jest to także okazja do propagowania olimpijskich idei pokoju, promowania uczciwości i równości oraz budowania przyjaźni między narodami, wolnej od wszelkiej dyskryminacji.

- Ten nowy Międzynarodowy Dzień podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie - stwierdził ówczesny sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Olympic Games (@olympics)


Ruch olimpijski

Za stworzenie idei nowożytnych igrzysk olimpijskich odpowiada Pierre de Coubertin. Francuski baron założył Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a także zaprojektował olimpijską flagę, przedstawiającą pięć splecionych kół w różnych kolorach, które symbolizują jedność kontynentów.

Dzisiejszy ruch olimpijski jest odzwierciedleniem tego, co o sporcie myślał sam baron de Coubertin. Według niego "najważniejsze w igrzyskach olimpijskich jest nie zwycięstwo, ale udział, podobnie jak w życiu nie jest najważniejszy triumf, ale walka. Nie samo zwycięstwo jest istotne, lecz sprawiedliwa rywalizacja".


Zobacz także:


Sport był według Pierre'a de Coubertina nie tylko środkiem dbania o ciało, ale także metodą kształtowania człowieka i jego umysłu oraz woli. Choć te idee nie są już najważniejszym elementem olimpizmu, to właśnie one ukształtowały nowożytny sport.


Kobiety na igrzyskach

Olimpijskie idee równości i braku dyskryminacji dość szybko znalazły potwierdzenie na samych igrzyskach. W 1900 roku, w paryskich rozgrywkach, wzięły udział 22 olimpijki, choć w konkurencjach indywidualnych mogły rywalizować jedynie w tenisie i golfie. Pierwszą medalistką została Hélène de Pourtalès, która zdobyła swój medal w regatach drużynowych. Pierwsze indywidualne złoto olimpijskie wywalczyła brytyjska tenisistka Charlotte Cooper. 28 lat później pierwszą polską złotą medalistką została Halina Konopacka, co było również pierwszym złotem w historii udziału Polski w igrzyskach olimpijskich.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Olympic Games (@olympics)


Następne igrzyska już za niecały rok. W lutym 2026 światową stolicą sportu i gospodarzem XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich zostaną Mediolan oraz Cortina d’Ampezzo. W 2028 roku olimpijski znicz zapłonie w Los Angeles, a cztery lata później igrzyska odbędą się w australijskim Brisbane.

***

Więcej o Międzynarodowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju w "Audycji sportowej".

kajz/pj/kor

Czytaj także

Janusz Kusociński. Symbol sukcesów sportowych Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 05:55
– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, a to tylko część imponującej statystyki "Kusego", który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, również dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż 1924 kontra Paryż 2024. Czym obecne igrzyska olimpijskie różnią się od tych sprzed stu lat?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 06:00
W początkach nowożytnej olimpiady zasady organizacji igrzysk były nieco inne niż dzisiaj. Inna była również rzeczywistość społeczna i polityczna. Porównanie igrzysk w Paryżu z 1924 i 2024 roku pokazuje, jak w ciągu stu lat zmienił się nie tylko sport, lecz także cały świat.
rozwiń zwiń