Jak Oskar poszedł w "Tango", czyli historia polskiej animacji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 06:00
Giersz, Lenica, Rybczyński czy Dumała z filmu animowanego uczynili dzieło sztuki i dzięki nim o polskiej animacji usłyszał cały świat. Co zostało z tamtych lat? Sprawdziliśmy to w "Ściądze z Popkultury".
Audio
  • Historia polskiej animacji (Ściąga z Popkultury/Czwórka)
kadr z filmu Franz Kafka, reż. Piotr Dumała
kadr z filmu "Franz Kafka", reż. Piotr DumałaFoto: mat. prasowe

W latach 70. i 80. polska szkoła animacji święciła tryumfy na świecie. Była różnorodna technicznie - ożywiano dzięki niej lalki, malarstwo olejne, kolaże, fotografie, materiały sypkie. Była też bogata tematycznie. Wbrew pozorom odbiorcami kina animowanego były nie tylko dzieci, choć i w tej dziedzinie polscy reżyserzy nie oddawali pola twórcom europejskim. Giersz, Lenica, Rybczyński czy Dumała szukali nowych sposobów na opowiadanie świata dorosłym widzom. A ich dzieła były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach.

Na "Ściągę z Popkultury", tym razem ze złotego okresu polskiej animacji i na spotkanie z jej gwiazdami zaprasza Nina Karczmarewicz.

Zobacz więcej na temat: Czwórka film polski KULTURA
Czytaj także

Roma Gąsiorowska stworzyła WAMPA

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 15:20
"Jestem stworzona do bycia dyrektorem i wydaje mi się, że jestem wyrozumiała, cierpliwa i opiekuńcza dla moich pracowników". Roma Gąsiorowska debiutuje w nowej roli, a w "Stacji Kultura" opowiada o tym, po co jej WAMP i aktoRstudio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Układ zamknięty" - to wydarzyło się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 15:43
Ryszard Bugajski w swoim filmie pokazał historię trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy zostali pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Jednak "Układ zamknięty" nie jest obrazem dokumentalnym.
rozwiń zwiń