Zdaniem Magdaleny Skajewskiej, korespondentki Polskiego Radia, główne powody przyjazdów do Brukseli to studia lub praca. Wiele osób kuszą międzynarodowe instytucje europejskie, czy duże korporacje, które mają tutaj swoje filie. - Bruksela kojarzy się z miastem wielokulturowym, miastem przyszłości, w przeciwieństwie do małych miasteczek i wsi z których pochodzą imigranci – dodaje prof. Patrick Debooser, w audycji „Więcej świata” w radiowej Jedynce.
Jak zauważyła Magdalena Skajewska, na jednej z ulic w Brukseli można znaleźć grecką restaurację, zrobić zakupy w polskim sklepie, zjeść sushi u Japończyków czy kebab u Libańczyków. - Na końcu znajdziemy dopiero miejsce z belgijskim jedzeniem. Taka jest Bruksela. Obcokrajowcy stanowią tu około 30 procent mieszkańców – powiedziała dziennikarka.
Najliczniejszą grupę imigrantów stanowią w Belgii Francuzi. Wśród Europejczyków dynamicznie rośnie też liczba Polaków, Hiszpanów, Włochów czy Rumunów. - Jednak wielu Belgom, nie podoba się duża liczba obcokrajowców - twierdzi Magdalena Skajewska. - Tam gdzie mieszkają bogatsi Europejczycy, rosną ceny wynajmu mieszkań. Z kolei tam gdzie mieszkają biedniejsi, głównie imigranci z krajów Maghrebu - rośnie przestępczość. - Oni mają inną kulturę, inne przyzwyczajenia, niż my – twierdzi mieszkaniec Brukseli. - Z Europejczykami jest inaczej, bez względu na narodowość, mamy taki sam system wartości, ten sam styl życia.
- Jestem tu od ponad 10 lat, Belgowie to mili ludzie. Mam wśród nich wielu znajomych, którzy bardzo mi pomogli, dobrze się tu czuję i myślę, że zostanę tu na zawsze - twierdzi inna mieszkanka Brukseli.
***
Tytuł audycji: "Więcej świata"
Prowadził: Michał Żakowski
Autor: Magdalena Skajewska (korespondentka Polskiego Radia)
Data emisji: 30.01.2015r.
Godzina emisji: 18.15
kawa