Mówi się, że świat jest jak książka, a kto nie podróżuje ten przeczytał tylko jedną jej stronę. Dalekie wyprawy to jeden ze sposobów na wolność, styl życia i pasja.
Każdy z nas pamięta powieść francuskiego pisarza Juliusza Verne'a "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" dziś, m.in. dzięki postępowi technicznemu, możemy taką wyprawę odbyć w 30 dni. Maria Brzezińska, podróżniczka i redaktor prowadząca miesięcznika "Podróże" zachęca do dalekich wypraw i dobrego do nich przygotowania.
- Jeśli w głowie pojawi się pomysł wyprawy, to oznacza, że będziemy mogli go zrealizować, bo mamy odwagę pomyśleć o czymś takim - mówi Brzezińska. - Trzeba pomyśleć o szczepieniach, wyposażyć się w wiedzę dotyczącą transportu, chyba, że nie robi nam różnicy ile pieniędzy wydamy. Niezbędna jest minimalna wiedza o kulturze danego kraju. Musimy znać lokalne tabu, wiedzieć np. kiedy możemy robić komuś zdjęcia - wyjaśnia.
Gdy nie goni nas czas, fajnym pomysłem jest nauka języka, który może nam się przydać podczas wyprawy. Bardzo ważnym jest też rozsądne zapakowanie bagażu. Podróżniczka zwraca uwagę przede wszystkim na strój kobiecy - w krajach muzułmańskich, afrykańskich a nawet w nowoczesnej Japonii ma on ogromne znaczenie.
- Nie zapominamy też o tym, by mieć kilka kopi paszportu, dobrze jest ją mieć także w mailu, na wypadek, gdyby nam ta papierowa zaginęła lub została skradziona - mówi Brzezińska. - W sytuacjach awaryjnych trzeba się kontaktować z ambasadą lub placówką dyplomatyczną. Dobrym pomysłem jest zebranie kontaktów od znajomych, którzy przebywają w danym kraju, mają tam rodziny czy przyjaciół.
W plecaku Marii Brzezińskiej nie brakuje nigdy chusteczek nawilżających i żelu antybakteryjnego. Jak zaplanować podróż dookoła świata, co jeszcze powinniśmy wiedzieć i zabrać ze sobą dowiesz się słuchając załączonej audycji "Bed and Breakfast".
(pj)