Piją ją na śniadanie, po obiedzie i po kolacji. Włosi poprzez słowo "kawa” rozumieją zazwyczaj espresso charakteryzujące się mocnym smakiem i aromatem. – Włoska kawa jest bardzo specyficzna – tłumaczy Kuba Kordyś, barista. – Jest długo palona. Im dłużej, tym bardziej wydobywają się wszystkie aromaty i olejki eteryczne, które zawiera. Ma także „kopnięcie”, którego nie ma żadna inna kawa, a podczas picia, po języku przechodzą niepowtarzalne ciarki.
Być może dlatego właśnie zwiedzanie Wenecji warto zacząć od wypicia filiżanki włoskiej kawy. – To dobre miejsce, bo klimat bardzo sprzyja piciu tego napoju – mówi Julia Wolner, redaktor naczelna magazynu o Włoszech Lari Vista. – Miasto jest trochę senne, często zamglone.
Tam też, przy placu Św. Marka, znajduje się jedna z najstarszych kawiarni świata, czyli Florian. – Działa nieprzerwanie od XVIII w. – mówi Wolner. – Drugą z historycznych kawiarni jest Quadri, która znajduje się nieopodal.
Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<
Choć Wenecja jest często wybieranym kierunkiem wakacyjnych wojaży, właściwie przez turystów z całego świata, w tym mieście coś ciekawego znajdą dla siebie nawet ci, którzy na tłumy mają alergię. – Jeżdżę tam zimą – mówi Wolner. – Wówczas jest tam mniej ludzi, a poza tym… chyba wtedy to miasto jest jeszcze ładniejsze.
By dowiedzieć się więcej m.in. o tym, ile kosztuje kawa we Włoszech, dlaczego lepiej nie pić tam herbaty, czemu w zimie konieczne jest wystawianie drewnianych pomostów i po co turystom w tym mieście kalosze, posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4".
(kd/czwórka)