By nasze ciało nie ucierpiało wskutek opalania, należy nauczyć się prawidłowo korzystać ze słońca. – Chodzi o to, by nie dopuścić do tego, by skóra podczas wystawienia na słońce uległa zaróżowieniu – mów gość Czwórki. – Faza zapalna, po której zostają w skórze mutacje, predestynujące nas potem do raka skóry, manifestowana jest właśnie przez taki rumień.
Zdaniem gościa Czwórki opalanie się w młodym wieku, czyli do ok. 30. roku życia, istotnie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka skóry w późniejszym okresie. – Każda ekspozycja na słońce kumuluje mutacje, które zbierają się w naszej skórze przez całe życie – mów dr Słowińska. – Im więcej więc mamy ekspozycji w młodym wieku, tym wcześniej będziemy mieli nowotwór.
Opalanie niebezpieczne jest nie tylko dla młodych ludzi. – Gdy widzę roznegliżowane starsze osoby z dużym stopniem fotouszkodzenia skóry, czyli mnóstwem piegów, przebarwieniami, znamionami, wiem, że ta osoba od wczesnej młodości nieprawidłowo korzystała ze słońca – mówi dr Słowińska. – Dlatego dziś ci ludzie narażeni są nie tylko na czerniaka, ale także na raka skóry.
Dlatego już od najmłodszych lat warto podczas słonecznych dni zabezpieczać swoją skórę, używając kremu z filtrem UV. Jakich kremów używać, jak uniknąć zachorowania na raka skóry? Dowiedz się więcej, słuchając nagrania całej rozmowy z gościem "Poranka OnLine".
Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już od godz. 6 rano.
(kd)