Czy pies może nauczyć się czytać?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 18:20
Żeby nauczyć swojego pupila najprostszych komend potrzeba kilku smakołyków, nerwów ze stali i konsekwencji. Co innego jednak banalne czynności, a co innego... czytanie. Tak, okazuje się, że psa można nauczyć też czytania!
Audio
  • Czy psa można wytresować za pomocą tabletu i masła czekoladowego? (Czwórka/Efekt: WOW)
Czy psa można nauczyć czytania?
Czy psa można nauczyć czytania?Foto: Glow Images/East News

Do takiego wniosku doszła Anna Jane Grossman, trenerka i współwłaścicielka Szkoły dla Psów w Nowym Jorku. Wykorzystuje do tego celu tablet. Żeby zachęcić pupila do nauki można… wysmarować sprzęt masłem orzechowym albo mówiąc bardziej serio, nauczyć psa kojarzyć urządzenie z czymś przyjemnym, tj. ulubionymi smakołykami.
- Ludzie niezwykle polubili tablety, więc Anna pomyślała, że warto też wykorzystać te urządzenie do interakcji z pupilem. Żeby zwierzę miało z nim dobre, pozytywne skojarzenia, wysmarowała je masłem orzechowym. Pies był wynagradzany za wykonywanie poleceń, które były mu przekazywane na ekranie tableta. Były to symbole, które ten zwierzak miał rozpoznawać. W momencie, gdy wykonał pokazaną na ekranie tableta komendę "siad" albo "waruj", dostawał smakołyk - tłumaczył Mirosław Usidus z "Młodego Technika".
PRZECZYTAJ TEŻ: "Jak wychować dziecko, psa, kota… i faceta", czyli o życiu rodzinnym słów kilka

Rozmówca "Efektu: WOW" nie jest jednak do końca przekonany, czy mamy do czynienia rzeczywiście z jakąś rewelacyjną innowacją w tresurze, a jedynie kampanią reklamową szkoły tresury. Wy możecie wyrobić sobie zdanie wysłuchując nagrania audycji.
ac/mp

Czytaj także

Petsitter - zawód dla wrażliwców z pasją

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:00
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Co zrobić z psem, którego nie możemy zabrać ze sobą na przykład za granicę? Oddać go pod opiekę człowiekowi, który ze swojej miłości do zwierzaków uczynił zawód, czyli petsitterowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możesz pomóc zwierzętom? "Reaguj, gdy widzisz ich krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 20:00
W okresie wakacyjnym szczególnie dużo zwierząt domowych zostaje wyrzuconych na ulice. - Tej patologii, gdy ludzie traktują zwierzę jak rzecz, nie da się do końca zwalczyć. Chodzi więc o to, by przynajmniej skutecznie ją ścigać - mówi Wojciech Muża, wieloletni działacz na rzecz ochrony praw zwierząt w Polsce.
rozwiń zwiń