Piosenki na 100-lecie: "Wolny naród" Izrael

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 15:10
- Utwór Izraela powstał w połowie lat. 80. Kiedy zespół wykonywał go na koncertach, były dreszcze, wzruszenie i niesamowite emocje. Wszyscy słuchali tej pieśni jak hymny. W absolutnym skupieniu - opowiada Maciek Szajkowski.   
Audio
  • 100 na 100: Izrael "Wolny naród" (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Robert Brylewski zespół Izrael podczas koncertu Róbrege 30 lat później Reaktywacja  w namiocie na Placu Defilad w Warszawie
Robert Brylewski zespół Izrael podczas koncertu "Róbrege 30 lat później Reaktywacja" w namiocie na Placu Defilad w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Czytaj także
kazik 1200x bajerski(1).JPG
Piosenki na 100-lecie: Kult "Lewy czerwcowy"

Utwór "Wolny naród" ukazał się na wydanej w 1985 roku drugiej płycie Izraela, zatytułowanej "Nabij faję". Jest to jedyna płyta Izraela gdzie funkcję wokalisty pełni wyłącznie Robert Brylewski, wspomagany chórkami Vivian Quarcoo. - "Wolny naród" powstał najprawdopodobniej na kanwie karnawału Solidarności i zachłyśnięcia się wolnością - opowiada dziennikarz radiowej Czwórki i członek Kapeli ze Wsi Warszawa. Co o tym utworze pisał Sławomir Gołaszewski? I dlaczego "Wolny naród" stał się hymnem? Zapraszamy do wysłuchania materiału.

 

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/pg/ac

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Brygada Kryzys "Centrala"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:30
"Centrala" Brygady Kryzys oficjalnie ukazała się w 1982 roku. Utwór bazuje na dwóch akordach i był efektem "bezmyślnego brzdąkania". Stał się jedną z najważniejszych kompozycji opowiadających o współczesnej historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Jacek Kaczmarski "Świadectwo"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 10:30
- To utwór satyryczny, niby śmieszny, a w gruncie rzeczy mocno chwytający za gardło - opowiada Filip Łobodziński.
rozwiń zwiń