Luwru nie da się właściwie zobaczyć w ciągu kilku dni. Warto pojawić się tam na dłużej albo kilkakrotnie powracać. - To jedno z największych muzeów na świecie, gromadzące dzieła sztuki tworzone od zarania dziejów do końca XIX wieku. Tylko niewielka część tej kolekcji może być eksponowana, choć przecież sam pałac jest gigantyczny - opowiada Małgorzata Tabor-Radzikowska, przewodniczka po Paryżu.
Hall główny muzeum d'Orsay/źr.wikimedia/fot.Alexander Franke
Zdaniem ekspertki niezwykły jest już sam układ Luwru. - Zastosowano tam fantastyczne rozwiązania podziemne powstałe w 1989 roku - mówi Tabor-Radzikowska. - Zwieńczeniem tego układu jest słynna piramida, którą zobaczyć można też z zewnątrz budowli.
Niedaleko, bo po drugiej stronie Sekwany, znajduje się niemniej ważne - choć o zupełnie innym profilu - Muzeum d’Orsay. Możemy tam obejrzeć kolekcję sztuki z przełomu XIX i XX w. - Jest bez porównania mniejsze od Luwru - tłumaczy Tabor-Radzikowska. – Natomiast kolekcją, która przyciąga do tego muzeum rzesze turystów, są obrazy słynnych impresjonistów.
Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<
W Paryżu znajduje się także znane na całym świecie centrum Georgesa Pompidou. - To gmach, który widać z daleka. Bardzo nowoczesna budowla, stworzona w latach 70. ubiegłego stulecia - mówi Tabor-Radzikowska. - Na zewnątrz umieszczono rury przewody elektryczne które pomalowano na czerwony i niebieski kolor. Dwa piętra gmachu zajmuje Paryskie Muzeum Sztuki Współczesnej, które także stanowi prawdziwą ucztę dla oka - podsumowuje ekspertka.
Więcej informacji o tym, co zobaczyć można w najbardziej znanych muzeach i galeriach Paryża, a także, gdzie jeszcze warto udać się, by móc podziwiać wyjątkowe ekspozycje, w nagraniu materiału Dominika Olędzkiego z audycji "Kontrkultura" .
(kd/mm)