Respondenci badania najgorzej ocenili dostępność do mieszkań, zaangażowanie społeczne, poziom wynagrodzeń, służbę zdrowia, oraz poziom czystości środowiska. - Większość tych zarzutów wyjaśnia to, z jakiego punktu startowaliśmy w 1898 roku - przekonuje Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. - Jeśli porównamy nasze zarobki, albo PKB do tych sprzed 10 lat, to różnica jest ogromna.
Tymczasem z badań CBOS wynika, że aż 48 proc. Polaków uważa, iż "sprawy w kraju idą w złym kierunku". - To polskie społeczeństwo, jako całość, a nie polscy przedsiębiorcy czy polska gospodarka, doświadczają kryzysu gospodarczego, z którym mamy do czynienia od 2008 roku, a który przejawia się wyższym poziomem ubóstwa i migracją zwłaszcza wśród ludzi młodych - mówi Owczarek. - Okazuje się, że w grupie poniżej 18. roku życia, skrajne ubóstwo dotyka ok. 10 proc. osób, a wśród osób do 24. roku życia - już 21 proc. Polaków.
Czytaj także: Oszczędzanie czas zacząć, tylko... jak to zrobić? <<<
Pozytywnie nasi rodacy oceniają natomiast zarówno poziom bezpieczeństwa w kraju, jak i edukacji. Jednak, choć - jak przyznaje Justyna Ścigler z ManPower - "produkujemy" bardzo wielu magistrów, brakuje nam pracowników fizycznych i techników. - Odpowiedzią rynku pracy na ten stan jest potrzeba zrewolucjonizowania systemu edukacji i powrotu do zawodówek - mówi ekspertka.
Opinie słuchaczy Czwórki na temat poziomu życia w Polsce są bardzo zróżnicowane. - Nie ma pracy, Polacy muszą wyjeżdżać za granicę, by się dokształcać - mówi jedna z nich. - Jest coraz lepiej, ale do innych krajów Europy wciąż wiele nam brakuje - wtóruje jej słuchacz. - Wszystko zależy od naszych chęci do działania, a nie od tego, co daje nam państwo - podsumowuje kolejny.
Czytaj także: Finansowy portret młodych Polaków. Żyją nieodpowiedzialnie? <<<
Jakie koszty ponoszą w Polsce pracodawcy zatrudniając nowych pracowników i jakie ma to przełożenie na brak chęci powiększania firm? Co to jest "klin podatkowy" i jak wysokość podatków w Polsce wygląda na tle systemów podatkowych innych unijnych krajów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z gośćmi audycji "Się mówi".
(kd/asz)