Rower z bambusa - przełomowy projekt Chojnowskiej?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 18:00
Nowy projekt Doroty Chojnowskiej "Rower z bambusa" ma być czymś wyjątkowym. - Tyczki, z których go zbuduję, już są w warsztacie, mają po 3 m długości - opowiada podróżniczka.
Czy bambusowy rower okaże się tak wytrzymały, jak tradycyjny sprzęt?
Czy bambusowy rower okaże się tak wytrzymały, jak tradycyjny sprzęt? Foto: Glow Images/East News

- Rowery z bambusa są piękne - mówi Chojnowska w rozmowie z Piotrem Firanem. - Widziałam je raz w życiu, kilka lat temu w Gruzji, gdy stały przed hotelem. Wszyscy, którzy przechodzili obok nich, zatrzymywali się by ich dotknąć.

Wówczas pomyślała, że prędzej czy później taki rower zbuduje. Dziś zbiera kolejne materiały i przyznaje, że do wszystkiego musi dochodzić sama. - Na świecie jest 300 odmian bambusa. W Polsce bambus to bambus. Dlatego nie ma żadnych badań na temat tego, który gatunek jest optymalny do poruszania się w naszym klimacie - mówi Chojnowska.

I choć, jak opowiada gość Czwórki, bambusowe rowery buduje się już w Afryce, tu wszystko trzeba zaczynać od podstaw. Dorota Chojnowska opowiedziała także m.in., dokąd wybierze się w pierwszą podróż na bambusowym rowerze i gdzie można zamówić gotowy sprzęt.

***

Tytuł audycji: Zmiennicy

Prowadzenie: Piotr Firan

Data emisji: 03.02.2015

Godzina emisji: 14.00

(kd/mm)

Czytaj także

Ultrakolarz: w tych wyścigach przez kolejne doby jedzie głowa

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:30
Remek Siudziński na swoim rowerze przejechał już ponad 100 tysięcy kilometrów. Sport, który uprawia nie jest zwykłym kolarstwem, a ultrakolarstwem. Remek zaczął od maratonów jednodniowych po 30-120 kilometrów, dziś sięga po dystans 4800.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doping podczas meczów. Jak działają polscy kibice?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 12:00
Wuwuzele, trąbki, farbki, czapki - to asortyment prawdziwego kibica. Jak zorganizowane są "ekipy" fanów sportu i jak działają, by dopingować zawodników?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taniec brzucha - sport, który jest dobry na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 13:00
- Taniec brzucha łączy kuszące ruchy bioder z subtelnym ruchem rąk - mówi Katarzyna Żylik, instruktorka - Choć kojarzy nam się z kulturą orientu, tę dyscyplinę sportu z powodzeniem uprawiają także Europejki.
rozwiń zwiń