Monitoring. Nasze życie pod nadzorem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 18:20
- Kamery nie zapobiegają przestępstwom i paradoksalnie wcale nie poprawiają samopoczucia osób, które na monitorowanym terenie przebywają - przekonuje dr Paweł Waszkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Jak działa miejski monitoring i czy w ogóle jest potrzebny? (Się mówi/Czwórka)
Obecnie monitoring miejski służy głównie do zarabiania na mandatach za wykroczenia drogowe. Włamań, pobić czy dewastacji rejestruje niecałe 5
Obecnie monitoring miejski służy głównie do zarabiania na mandatach za wykroczenia drogowe. Włamań, pobić czy dewastacji rejestruje niecałe 5%Foto: Glow Images/East News

Tę prawidłowość potwierdzają badania prowadzone w różnych miejscach na świecie. - Wynika z nich, że monitoring spełnia swoją rolę tylko w dwóch lokalizacjach. W pozostałych jest zbędny - dodaje ekspert z Katedry Kryminalistyki UW i autor książki "Traktat o dobrej prewencji".

Gdzie zatem powinny znajdować się kamery i w jaki sposób media korzystają na monitoringu? Między innymi o tym rozmawiamy z gośćmi Czwórki.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Paweł Waszkiewicz (Katedra Kryminalistyki UW), Wojciech Klicki (Fundacja Panoptykon)

Data emisji: 29.10.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/bch

Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? "Kupuj głową, nie oczami"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 15:30
Kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. - W naszych koszach rocznie ląduje 9 milionów ton jedzenia - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dylemat lekarzy: zostać w kraju czy wyjechać?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 16:00
Za granicą zarobki pracowników ochrony zdrowia są wyższe niż w Polsce, a droga do kariery - krótsza. Dlatego wielu lekarzy decyduje się na wyjazd z kraju.
rozwiń zwiń