Wokół Diwali narosło przez wieki wiele legend. - W różnych częściach Indii obchodzi się je inaczej, ale swoje źródła ma ono w północnej i zachodniej części Indii - mówi Malec.
Podczas Święta Światła Hindusi wspominają triumf bohaterskiego króla Rama, który, pokonawszy złego demona Rawanę, w blasku chwały przybył do swego miasta Ajodhji. - Aby uczcić to wydarzenie, miasto zostało udekorowane lampionami, które miały oświetlić mu drogę - opowiada Malec.
Czytaj także: Indie - kraj, który pokochasz albo znienawidzisz <<<
Diwali to pięciodniowe, ruchome święto, które w tym roku obchodzone będzie w Indiach od 22 października. W tym czasie domy dekorowane są lampkami i kolorowymi światełkami, a Hindusi przemierzają kraj, by składać wizyty rodzinie i obdarowywać bliskich i przyjaciół prezentami. W domach i ogrodach umieszcza się lampki oliwne, a na placach, gdzie spotykają się ludzie, widać rozbłyskujące fajerwerki.
Czytaj także: W New Delhi taksówką jest nawet słoń <<<
Polacy, którzy zachwycają się kulturą Indii, również celebrują to wydarzenie. - Wraz z IPCC, czyli Indyjsko-Polskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Kultury, organizujemy w największych miastach w Polsce, m.in. Krakowie, Warszawie i Katowicach, obchody, w ramach których będzie można obejrzeć m.in. występy taneczne różnych grup prezentujących klasyczne indyjskie układy choreograficzne - opowiada Malec. - Oprócz występów scenicznych będą konkursy, a także warsztaty, m.in. z malowania dłoni henną.
Zobacz więcej: Najciekawsze zakątki świata <<<
By dowiedzieć się więcej zarówno na temat Święta Światła, jak i polskich obchodów tego wydarzenia posłuchaj nagrania rozmowy z Kingą Malec w audycji "Folk Off".
(kd/jp)