Fontanna di Trevi, foto: Paul
Vlaar / Wikipedia
Historia tej najbardziej znanej barokowej fontanny Rzymu sięga XV w. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny, zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego, z 1435 roku. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 roku p.n.e. - Później była wielokrotnie przebudowywana. Kształtu, który obecnie znamy, nabrała w latach trzydziestych XVIII w. - opowiedziała w "Stacji Kultura" Katarzyna Urbańska - historyk sztuki.
Miliony osób, które w Rzymie nigdy nie były, kojarzą Fontannę di Trevi z produkcją Federico Felliniego Słodkie życie (La Dolce Vita). - To właśnie w tej fontannie kąpała się Sylvia, którą grała szwedzka aktorka Anita Ekberg. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa. Neptun znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (hybrydy konia i ryby), z których jeden jest spokojny, prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany oceanu - obrazowo przedstawiła budowlę Urbańska.
Turyści odwiedzający Fontannę di Trevi, wrzucają do niej przez ramię, do tyłu drobne monety. - Za pierwszym razem wrzuca się pieniążek, żeby wrócić do Rzymu. Za drugim intencją jest, aby wrócić po raz kolejny, ale już z kimś u boku. Za trzecim zaś rzucamy na okoliczność ślubu. Tak głosi legenda - wyznała Olga Bibbiani, Włoszka mieszkająca w Polsce.
Więcej o budowli i legendach związanych z Fontanna di Trevi - w nagraniu "Stacji Kultura".
ac/kd