Transport krwi. Drony będą ratować nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 16:36
Dariusz Werschner planuje wykorzystywać drony do transportu krwi. - Mogłyby dostarczać ją chorym nawet o 90 proc. szybciej niż tradycyjne karetki - mówił w Czwórce.
Audio
  • Przyszłość dronów. Pomogą ratować ludzkie życie? (Audycja nr 1/Czwórka)
Drony, czyli niewielkie bezzałogowe statki powietrzne stosuje się m.in. w badaniach naukowych. Jak tłumaczył ekspert Czwórki - w przyszłości, dzięki dronom transportować będzie można nie tylko krew, ale także surowice, czy leki.
Drony, czyli niewielkie bezzałogowe statki powietrzne stosuje się m.in. w badaniach naukowych. Jak tłumaczył ekspert Czwórki - w przyszłości, dzięki dronom transportować będzie można nie tylko krew, ale także surowice, czy leki.Foto: Pixabay.com/Public Domain

- Taki system musiałby być wdrażany wieloetapowo, a dziś jesteśmy dopiero na etapie pilotażu - mówił ekspert i tłumaczył, że jedną z głównych zalet dronów jest to, że zamiast stać w korkach, lecą po prostu z punktu A do punktu B. - W naszym projekcie miałyby swoje "szlaki przelotowe" i poruszałyby się na wysokości 100 - 150 m - tłumaczył Werschner.

Gość Czwórki opowiadał także, co trzeba wiedzieć, by móc bezpiecznie używać dronów i w jakie pozwolenia należy się w tym celu zaopatrzyć. Mówił, jak wyznacza się trasy dla tych latających robotów i jak wyglądać ma system powietrznego transportu krwi w naszym kraju. Tłumaczył też, czemu tego sprzętu nie należy używać w zamkniętych pomieszczeniach, ale wspominał również, jak zaczęła się jego przygoda z dronami.

***

Tytuł audycji: "Audycja nr 1" 

Prowadzą: Mariusz Infulecki i Ula Kaczyńska

Gość: Dariusz Werschner (absolwent fizyki medycznej na AGH w Krakowie, pomysłodawca wykorzystania dronów w transporcie krwi)

Data emisji: 27.04.2016

Godzina emisji: 8.00

kd/pj

Czytaj także

Analizator krwi - wynalazek Polaków ratuje życie?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:25
Analizator krwi, czyli "Blood Analizer" to wynalazek, dzięki któremu możliwe będzie wstępne określanie grupy krwi w jak najkrótszym czasie. Cel? Ratowanie ludzkiego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pan Banan. "Biegam z bananem, sprawiam radość"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 16:00
Maratony zaczął biegać w 2012 roku. Wkrótce też został... Panem Bananem. Łukasz Ćwiklewski znalazł sposób na wyrażenie siebie i poprawę humoru u innych. - Na trasie widzę uśmiech dzieciaków i doping "ciśnij, Banan, ciśnij".
rozwiń zwiń