Kampania "Ostatnie Chwile Szczęścia" ma na celu pokazanie, że umieranie to etap życia, tak samo ważny jak każdy inny.
Nasza kultura wyparła śmierć, nie wiemy jak sobie z nią radzić
- Przez ostatnie kilkadziesiąt lat śmierć stała się odległa, ponieważ medykalizacja, której doświadczamy, skutecznie pozwala nam odsuwać moment śmierci - mówi Anna Jochim-Labuda, dyrektor Hospicjum. - Temat umierania został z naszych domów zabrany np. do szpitali. Śmierć stała się nieobecna, nie ma już domów wielopokoleniowych - dodaje.
- Strach, niewiedza sprawiają, że nie wiemy, co z tym zrobić - dodaje Anna Saletra, psycholog. - Będziemy umierać pierwszy i ostatni raz w życiu. Boimy się tego.
W hospicjum ostatni etap życia nazywamy umieraniem Anna Jochim-Labuda
Dziś naturalnym jest, że przygotowujemy się do narodzin, przyjścia na świat nowego człowieka, śmierć zaś odpychamy, nie chcemy i często nie umiemy o niej rozmawiać. - Trzeba mówić o ostatnich sukienkach - podkreśla dyrektor Hospicjum. - Oczywiście ta rozmowa jest oparta na strachu, ale jeśli nie ma tej rozmowy to, nie ma też miejsca na to, żeby żyć w tym ostatnim okresie - uzupełnia.
Jakie mamy marzenia i pragnienia w obliczu śmierci? Co i w jaki sposób powiedzieć umierającemu? Jak ogromne znaczenie ma nasza uważność na potrzeby osób w ostatniej drodze życia? Czym jest dla nas szczęście? Co możemy nazwać dobrym umieraniem? I jak powstał raport o nim? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Dominika Klimek
Goście: Anna Jochim-Labuda (Dyrektor Puckiego Hospicjum, z wykształcenia pielęgniarka), Anna Saletra (psycholog, psychoonkolog i psychoterapeuta), Maria Wieczorek (redagowała "Raport o dobrym umieraniu") Aleksandra Kuc, reżyserka filmu "Jeszcze zdążę"
Data emisji: 31.10.2019
Godzina emisji: 20.08
pj/kul