Młodzi gotują - zupka chińska czy wikwintne danie?
Dotyczy głównie chleba czy jogurtów. Dłużej w naszych kuchenych szafkach poleży mąka, makarony, czy alkohol do 10 proc. - Sól i cukier nie psują się nigdy - mówiła Kraśniewska. Co stanie się jednak, jeśli już spożyjemy produkt, który według producenta już do jedzenia się nie nadaje? - Jesli rozwinęły się w nim bakterie patogenne, prawdopodobnie wyczujemy to w zapachu. Te drobnoustroje są w stanie wytwarzać metabolity, które mają niekorzystny wpływ na nasze organizmy - tłumaczy dr Marek Kieliszek.
A audycji podpowiadaliśmy także, po czym poznać, że - choć termin przydatności dawno już minął - jedzenie wciąż nadaje się do spożycia. Tłumaczyliśmy, dlaczego, jeśli pleśń znajduje się na fragmencie produktu, należy wyrzucić do kosza od razu cały produkt i dlaczego nie powinno się mrozić ziemniaków. A słuchacze Czwórki opowiadali, co w ich lodówkach marnuje się najczęściej.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: dr Karolina Kraśniewska, dr Marek Kieliszek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Nauki o Żywności)
Data emisji: 13.10.2015
Godzina emisji: 12.00
kd/kul