Prawa i obowiązki pacjenta - sprawdź, co ci wolno u lekarza

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 19:19
- Ludzie interpretują prawo intuicyjnie, na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi nie tylko swoich obowiązków, ale i praw - mówił Albert Pielak z Akademickiej Poradni Prawnej UW.
Audio
  • Co nam przysługuje jako pacjentom, a które prawa pacjenta są najczęściej łamane? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Monkey Business Images

Lekarz 1200.jpg
Prawa pacjenta - jak walczyć o swoje?

Jednym z pytań, z którymi zmierzył się ekspert Czwórki, było to, kto powinien otrzymywać informacje o naszym stanie zdrowia, gdy np. przebywamy w szpitalu. - Każda osoba, która została do tego wyznaczona przez pacjenta. To prawo pacjenta i dla pacjenta, a nie np. dla jego rodziny. Jeśli jednak trafiamy do szpitala nieprzytomni, nie wystawiliśmy wcześniej imiennego upoważnienia do zasięgania informacji o stanie naszego zdrowia, a zainteresowana nim osoba nie jest naszym przedstawicielem ustawowym, czyli rodzicem bądź opiekunem prawnym, lekarz powinien zachować powściągliwość w udzielaniu informacji. Lekarz może także poprosić tę osobę o okazanie dokumentu tożsamości - tłumaczył ekspert.

Jak "wyznacza się" osoby, które mogą mieć dostęp do naszych danych zdrowotnych? Kiedy możemy wypisać się ze szpitala na własną rękę i co może się wówczas stać? Jak i gdzie dochodzić swoich praw? Jakie dokumenty powinniśmy otrzymać od lekarza przed zabiegiem i czym jest błąd medyczny? Na te pytania także odpowiadał ekspert Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Albert Pielak (Akademickia Poradnia Prawna Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/mg