Opiekun łączy kilka zawodów jednocześnie
To osoba, która na co dzień opiekuje się dzieckiem, ale jest też jego nauczycielem i niejednokrotnie w swojej pracy musi wejść w rolę psychologa, wśród osób kandydujących na to stanowisko często poszukiwane są osoby z doświadczeniem pedologicznym, prawnym, znającym zagadnienia prawne i te związane z asystą socjalną. Stowarzyszenie S.O.S. Wioski Dziecięce jest organizacją pożytku publicznego, która pomaga kandydatom decydującym się na zostanie opiekunem zastępczym. O kryteriach, jakie powinna spełniać taka osoba, opowiadała w Czwórce psycholog Aleksandra Sikorska.
Musisz mieć przygotowanie CV. Rodzic zastępczy to praca
Każdy, kto planuje zostanie rodzicem zastępczym, musi mieć przygotowane kompletne CV. Rodziców wybiera się w ten sam sposób, w jaki szuka się pracowników. Pierwszeństwo ma najlepszy kandydat. - Chcemy poznać te osoby. Zapraszamy je na rozmowy kwalifikacyjne, opowiadamy im o tym, na czym polega rola opiekuna zastępczego - tłumaczyła
Przygotowanie do roli opiekuna to zdobywanie wiedzy o samym sobie
Kolejny etap do przygotowania. Niezależnie od tego, czy ich rolą byłaby opieka w Wioskach Dziecięcych, czy tworzenie rodziny zastępczej we własnych domach. Szkolenia trwają kilkadziesiąt godzin. - W trakcie których uczą się pełnić tę funkcję, poznając swoje umiejętności i ograniczenia. Na koniec decyzja jest wspólna. Podejmują ją organizatorzy, kandydaci i trenerzy - mówiła.
Jakie wymagania trzeba spełniać, by zostać opiekunem zastępczym? Czy pojedyncza osoba może zostać opiekunem? Jaka jest motywacja ludzi, którzy chcą się podjąć tego zadania? O tym w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Aleksandra Sikorska (psycholog w S.O.S. Wioski Dziecięce)
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 14.07
ac